PlayStation İnternetsiz Oynanmıyordu! Sony Hatayı Hızlıca Düzeltti!

PlayStation İnternetsiz Oynanmıyordu! Sony Hatayı Hızlıca Düzeltti!

PlayStation 4 kullanıcılarını çileden çıkaran oyuna girme hatası kısa süre içerisinde düzeltildi. Eğer PS4 kullanıcısıysanız ve son zamanlarda oyuna giremiyorsanız yeni güncellemeye göz atabilirsiniz. Sony, PS4 oyuna giriş hatasını nasıl düzeltti?

Sony, çeşitli hatalar nedeniyle oyuna giremeyen ve bağlantı problemi yaşayan kullanıcıların sorununu giderdi. PlayStation 4'te yaşanan bu sıkıntı bir süredir gündemdeydi. Kullanıcılar, oyunları neden oynayamadığını bir türlü anlamıyordu. Ne zaman internete bağlansa sorun çözülüyordu fakat bir yine de sıkıntının temelli olarak geçtiği anlamına gelmiyordu. Sony'e ait resmi yama notlarında yazmayan bu sorun, gizli şekilde çözüldü. Sorunun çözülmesine ilişkin bir açıklama da yapılmadı ancak en son güncellemeyle sorunun ortadan kalktığı görüldü. Peki Sony bu konuda daha fazla önlem alacak mı? Sorun çözülse bile sorunun temelinde yatan problem tam olarak anlaşılmamış olabilir.

Oyun Oynamak Mümkün Değildi

İnternete bağlanmadan oyun oynamak, bazı PS4 kullanıcıları büyük soruna haline geldi. Nitekim bu konudaki şikayetlerini internet üzerinden Sony'e bildirdiler. Şirket ise soruna hızlı bir çözüm getirmek için kolları sıvadı.

sonyps.jpg

CMOS Pili Sorun Çıkarıyordu

Güvenlik amaçlı kullanılan CMOS pili, internet bağlantısıyla beraber kullanılmaktaydı. Ayrıca korsan oyunlara müdahale edilebilmesi için pilin büyük önemi bulunuyordu. Ancak pilde yaşanabilecek herhangi bir hasar veya bozulma, konsolu genel anlamda etkiliyordu. Oyunlara girememe ihtimalini doğuruyor. Hal böyle olunca kullanıcılar forumlarda isyan etmeye başladı. Bu sorunun pille bağlantılı olmadığı düşünülmekteydi. Yapılan güncelleme ile sistemdeki bazı eksik noktalar düzeltildi. CMOS piline verilen yetkinin değiştirildiği düşünülüyor.

Yeni Güncelleme Yayınlandı

Sony, PlayStation 4 için yeni bir güncelleme yayınlamıştı. Güncellemenin kayıtlara v9.0 olarak geçtiği görüldü. Bu güncelleme sonrasında bazı değişiklikler yapıldı. Ancak CMOS piliyle ilgili veya oyunlarda yaşanan kesintilere dair herhangi bir bilgi yer almıyordu. Yama notlarına göz atıldığında farklı durumlar için geliştirmeler yapıldığı anlaşıldı. Yine de sürpriz bir şekilde kullanıcıların bir süredir beklemiş olduğu değişiklik gerçekleşti.

PlayStation 4 Hatası Düzeltildi

PlayStation 4 üzerinde yaşanan bu hata hızlı bir şekilde düzeltilmiş oldu. Sony'in hamlesi kullanıcıları büyük bir problemden kurtardı. Söz konusu gelişmelere bakılacak olursa oyun zevki daha da artmışa benziyor. Kullanıcıları şikayetleri sona erdi. Güvenlik için yapılan bazı hamleler sistemi tamamen sekteye uğratabiliyor. Yazılım ve donanım alanında yaşanan sıkıntılar geliştiriciler tarafından tespit edilip düzeltilmekte. Sony, PlayStation 5'e verdiği destek kadar PlayStation 4'te de etkili bir performans sergiliyor. Şirketin 2013 yılında çıkan konsoluna hala destek vermesi alkış topladı. 8 seneye rağmen hiçbir şekilde destek esirgemiyor. Ancak önümüzdeki yıllarda PS4'ün de sonu gelebilir. En azından güncel destek vermeyi bırakacaklarına yönelik açıklamalarda bulunabilirler.