Steam'de Oyunu İndirmeyi Beklemek Zorunda Kalmayacaksınız!

Steam'de Oyunu İndirmeyi Beklemek Zorunda Kalmayacaksınız!

Steam, oyun indirilirken oyunu oynamanızı sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda depolama alanı konusunda bilgisayarınızı hafifletecek bir güncelleme gelecek. Steam'in yeni özellikleri çok konuşulacağa benziyor.

Steam, yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor. Bu sene alınan patent de gösteriyor ki Steam, oyunu indirirken oynamak için çeşitli geliştirmelerde bulunuyor. Dijital oyun dağıtım platformunun amacı, kullanıcıların indirme süresinin tamamını beklemeden oyun deneyimine bir an önce başlayabilmeleri. Anında ve kesintisiz deneyim için indirdiğiniz boyut kadar oynamanın yanı sıra çok daha farklı bir sistemle karşımıza çıkabilir. Bilindiği üzere bazı konsollarda bu sistem zaten var. Ancak Steam kesintisiz oyun deneyimini indirme limitine bağlı kalmadan sunmak istiyor. Bunun için de yaptığı çalışmalar gerçekten büyük ilgi görmekte. Ayrıca şirket, depolama alanı sorununa da el atarak bilgisayarların hızlı bir şekilde yer kaplamasının önüne geçecek.

Steam İndirirken Oynanabilecek!

Oyunlar indirilirken aynı anda oyuna girebilir ve oynayabilirsiniz. Elbette bunun geliştirmesi hala devam ediyor. Steam, bu hamlesini başarıyla tamamlarsa rakiplerine büyük fark atacak. Birkaç sene önce denenen sistem başarısız olmuştu. O günden sonra çok daha farklı denemelerde bulunan ve geliştirmelere devam eden şirket, artık mutlu sona doğru yaklaşıyor. Şu an hangi aşamada bilinmiyor ancak sistemin yakın zamanda bitmesi beklenmekte. Konsollardaki sistemin benzeri yapılsa da herhangi bir indirme sınırı konulmayacak. Belki de Steam'i diğer platformlardan ayıran yegane özelliklerden biri de bu olacak. Sistem çalışmaları devam ederken farklı geliştirmeler üzerinde çalışıldığı bilgisi de geldi.

steamm.jpg

Depolama Alanları Düşecek!

Oyunların kapladığı alan Steam tarafından paylaşılıyor. Ancak ne var ki oyunu indirdiğimizde kapladığı alan çok daha fazla olmakta. Bu da Steam'in silinecek dosyaları hazırlamasıyla bağlı gelişmekte. Şirket bu hamleyi yaparak kullanıcıların depolama alanlarını belirttiği şekilde kullanmıyor. Çok daha fazlasını kullanarak hafızanın dolmasına neden oluyor. Steam, bu durumun da önüne geçmek için çeşitli çalışmaları başlattı.

Yavaş İnternetli Kullanıcılar Sevindi

Steam'in bu yeni özelliği en çok da internet hızı düşük olan kullanıcıları sevindirdi. Özellikle de Türkiye internet indirme ortalamasını düşünecek olursak Avrupa ortalamasının çok altındayız. Bu nedenle geliştirmenin en çok etki edeceği ülkelerden biri de biziz. Çünkü sayı olarak çok fazla kişi düşük indirme hızlarıyla belki de günlerce sürecek bir oyun indirme deneyimi yaşıyor. Oysa ki "yükle" tuşuna basıldığı anda hızlı bir şekilde oyuna girmek ve sistemin kendi kendine oyunu yüklemesi mümkün hale getirilmeli. Bu durumun oyun platformları açısından devrim niteliğinde olacak. Çünkü konsolların yaptığı özelliğin üstüne koyarak bambaşka bir özellik duyuracak.