Steam, Kripto Para Birimi NFT İle İlgilenen Oyunları Yasakladı

Steam, Kripto Para Birimi NFT İle İlgilenen Oyunları Yasakladı

Valve, üzerlerinde kripto para birimi ve NFT işlemlerine izin veren tüm oyunları Steam'den kaldırıyor. Şirket henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Şaşırtıcı bir gelişme olarak Steam, platformunda kripto para birimi ve NFT ticaretine izin veren tüm oyunları yasakladı. Geliştirme habersiz gelir ve oyun geliştiricilerinden platformda kripto para birimi veya NFT (Fungible Tokens) takasına izin veren herhangi bir oyun yayınlamamaları istenir. Kuralın 6 Ekim'den beri yürürlükte olduğu söyleniyor.

Steam sahibi Valve, bu hamlenin arkasındaki nedeni henüz belirtmedi. Yeni kural ilk olarak Engadget tarafından Steamworks kullanıcıları ve ortakları için işe alım sayfasında fark edildi ve "kripto para birimleri veya NFT alışverişine izin veren veya buna izin veren blok zinciri teknolojisine dayalı uygulamalar yayınlamamaları" gerektiğini belirtti.

Steam, kripto para birimiyle ilgili tüm oyunları yasaklıyor

Şu an itibariyle, bu karardan kaç oyunun etkileneceği bilinmiyor. Süreç devam ediyor ve hala bu tür oyunlardan birkaçını çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Gerçek kripto para birimiyle hiçbir ilgisi olmayan ancak yalnızca kripto para madenciliği yapıyormuş gibi yapmanıza izin veren Crypto Mining Simulator gibi oyunlarda ne olacağını göreceğiz.

Age of Rust'ın geliştiricisi SpacePirate Games, bu kararla ilgili görüşlerini Twitter'da dile getirdi. “Steam'in bakış açısı, öğelerin değerli olduğu ve platformlarında gerçek dünya değeri olabilecek öğelere izin vermediği yönünde. Seçimlerine saygı duysam da, temelde NFT'lerin ve blok zinciri oyunlarının geleceğin olduğuna inanıyorum. Bu yüzden hepinizle bu yolculuğa başladım” dedi geliştirici.

Age of Rust artık başka bir yerde yayınlanacak ve SpacePirate Games, bu kararda Steam ile savaşacağını söylüyor. Daha fazla NFT oluşturmaya ve oyunu geliştirmeye devam edecek.

Karanlıkta olanlar için Steam, PC'de oyun satın almak için bir platformdur ve Valve'e aittir. Birkaç ay önce Steam, oyuncuların hareket halindeyken PC düzeyinde oyunlar deneyimlemelerini sağlamak için Steam Deck adlı avuçiçi konsolunu tanıttı. Steam konsolu, Nintendo Switch konsoluna doğrudan rakiptir.