Steam Oyun İade Desteği Geldi

Steam Oyun İade Desteği Geldi

Aylar öncesinden konuşulmaya başlanan ve hakkında bir çok haberin yapıldığı Steam Oyun İade ve Para İade desteği en sonunda geldi.

Steam'in en büyük eksikliklerin biri olan oyunların geri iadesinin mümkün olmayışı, Steam'in geçtiğimiz gün güncellediği yeni geri ödeme politikası ile birlikte bir eksiklik olmaktan çıktı. Bundan sonra Steam'den satın aldığınız oyunları iade edip, paranızı geri alabileceksiniz. Fakat Steam, bu iadenin gerçekleşebilmesi için bazı şartlar koşuyor. O şartlar en basit haliyle şu şekilde özetlenebilir:

1. İade etmek istediğiniz oyunu Steam üzerinden satın almış olmanız gerekmektedir.

2. Oyunu sadece satın almanızın üzerinden geçen 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

3. Satın aldığınız oyunu 2 saatten fazla oynamamış olmanız gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığı takdirde, Steam üzerinden satın aldığınız oyunları iade edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Bu şartlardan bazılarının yerine gelmemesi halinde Steam, şartları esnetebileceklerini açıklamalarına ekliyor. Fakat bu işlem otomatik olarak gerçekleşmiyor. Oyunları iade etmek için Steam'a talepte bulunuyorsunuz ve Steam talebinizi inceliyor. Talebinizin olumlu sonuçlanması halinde iade etmek istediğiniz oyun kütüphanenizden siliniyor ve paranızı hesabınıza iade ediliyor.

İade edilen param nereye gelecek?

Steam, paraların iade edilmesi hususunda bir kaç şart koyuyor. Buna göre oyunları iade etmenizin ardından size geri ödenecek olan parayı kendi hesabınıza aktarmak isterseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Steam, her ödeme yönteminde parayı kendi hesabınıza yatırmayı vaat etmiyor. Buna göre Visa, Mastercard ve American Express kartları ile Steam üzerinden yaptığınız alışverişlerde, para iadeniz hesabınıza geri gönderiliyor. Fakat, banka havalesi ve mobil ödeme gibi BoaCompra aracılığı ile yapılan alışverişlerde iade alacağınız para ödeme yaptığınız hesaba değil Steam cüzdanınıza ekleniyor.

Ayrıca Aklınıza takılabilecek bazı soruların cevapları da şu şekilde;

Ön sipariş ile aldığım oyunu iade edebilir miyim?

Herhangi bir şart olmaksızın ön sipariş ile satın aldığınız oyunu çıkış tarihinden önce iade edebilirsiniz, eğer oyun çıkar ise 14 gün içerisinde 2 saaten az oynamak sureti ile iade etme hakkını elinizde bulundurursunuz.

Steam cüzdanına yüklediğim parayı geri iade alabilir miyim?

14 gün içinde Steam cüzdanınıza yüklediğiniz parayı harcamadıysanız iade alma hakkınız var demektir, eğer harcama yaptıysanız ya da 14 günden daha uzun bir süre önce yükleme yaptıysanız iade hakkınız bulunmuyor.

Steam key olarak aldığım oyunları iade edebilir miyim?

Steam dışından satın alınan cd-key ve cüzdan kodlarının geri ödemelerini Steam yapmaz, iade hakkı sadece Steam üzerinden yapılan alışverişlerde geçerlidir.

Hediye olarak gelen oyunu iade edebilir miyim?

Eğer size oyun hediye olarak geldi ise doğal olarak iade edemez ve parasını alamazsınız, eğer hediyeyi gönderen kişi iseniz ve hediye gönderdiğiniz kişi henüz hediyeyi kabul etmedi ise iade edebilirsiniz, kabul etti ise iade söz konusu olmaz.

VAC ban yediğim bir oyunu iade edebilir miyim?

Eğer böyle bir iade söz konusu olsaydı hile yapıp ban yer oyunu iade ederdik ve hiçte mantıklı olmazdı, o yüzden VAC ban yediğiniz oyunu iade edemiyorsunuz.

Kötüye kullanımlarda iade hakkınız elinizden alınacak

Steam, yaptığı açıklamada bu sistemin Steam'dan oyun satın almanın daha güvenli bir hale getirilebilmesi için uygulandığını belirtiyor ve bu sistemin bedava oyun satın alma sistemi olmadığına vurgu yapıyor. Eğer Steam, bu sistemi kötüye kullanmaya çalıştığınıza kanaat getirirse, iade etme hakkınız elinizden alınacak.

Açıklamalarının devamında Steam, satın aldığınız bir oyunun bir kaç gün sonra indirime girmesi durumunda oyunu iade etmek istediğiniz zaman anlayışla yaklaşacaklarını ve oyunun iadesinin yapılacağını belirtiyor.