Böylesini Hiç Denemediniz! Hazır Yufkayla Yapılan Tel Tel Dökülen Börek Tarifi!

Böylesini Hiç Denemediniz! Hazır Yufkayla Yapılan Tel Tel Dökülen Börek Tarifi!

Tel tel dökülen peynirli börek tarifi! Bu böreği tadan herkes sizlere tarifini soracak.

7'den 70'e herkesin severek yemiş olduğu börek evlerimizin vazgeçilmez ve en lezzetli atıştırmalıklarından biridir. Özellikle peynirli börek hazır yufka ile kolayca yapılabilecek pratik bir tarif olması ile dikkatleri üzerine çeker. Ancak güzel pişmiş bir börek yapabilmek için püf noktaları bilmek gereklidir. İşte tel tel dökülen bir börek yapabilmek için tüm püf noktalar…

Peynirli böreğin püf noktası hazır yufka ile yapılan böreği lezzetini arttıran unsurlardan bir tanesidir. Böreğin iç harcının hazırlanması kadar pişirme aşamasını da dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Peki, peynirli böreğin tel tel dökülmesi için nelere dikkat etmelisiniz?

  • Börek yapımında kullanacağınız yufkanın kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve taze bir yufka böreğinin çıtır çıtır olmasını sağlar.
  • Böreğin iç harcı yufkanın her tarafına eşit şekilde dağıtılmalıdır. Bu şekilde her dilimde aynı lezzeti yakalamış olursunuz.
  • Peynirli böreğin pişirilmesi sırasında fırın ayarını doğru yapmakta önemli bir husustur. Fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir ve börek altı ve üstü kızarana kadar fırından çıkarılmamalıdır.
  • Börek piştikten sonra hemen servis etmeyin. Böreğin dinlenmesini bekleyin. Bu sayede böreğin iç harcı yumuşak olacaktır.

Peynirli Börek Tarifi

Malzeme Listesi

  • 1 adet ekmek hamuru
  • 150 gram beyaz peynir
  • ½ demet maydanoz
  • Göz kararı ayçiçek yağı (kızartırken kullanmak için)

(6 kişilik börek - 50 dakika)

Peynirli Börek Yapımı

İlk olarak ekmek hamurunun üzerine nemli bir bezle kapatıp yarım saat kadar buzdolabında bekletin. Buzdolabından çıkardığınız hamuru tekrardan yoğurup 12 adet beze yapın. İç harcı için beyaz peyniri çatalla ezin. Yıkayıp ayıkladığınız maydanozu ince ince kıyıp beyaz peyniri ilave edin. Hamur parçalarını elimizin içi ile yuvarlak açın hazırladığınız peynirli ve maydanozlu harcı hamurların ortasına yerleştirerek hamuru yanlarından toplayıp üzerine doğru kapatın. Ayçiçek yağını ısıtın, hamurları kızartıp servis tabağına alarak sıcak servis yapın. Yapan herkesin ellerine sağlık. Şimdiden afiyet olsun! Daha fazla pratik yemek tarifi için sitemizi takip etmeyi unutmayın.