Microsoft Edge artık Apple Silicone Mac'lerde %20'ye kadar daha hızlı

Microsoft Edge artık Apple Silicone Mac'lerde %20'ye kadar daha hızlı

Microsoft Edge, ana rakiplere ayak uydurmak ve bazı alanlarda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için pek çok hileye sahip, oldukça hızlı, platformlar arası bir tarayıcıdır. Yine de her zaman iyileştirmeye yer vardır ve Microsoft da bunu yeni yaptı ve bu da macOS'ta, yani M2 işlemci ailesine sahip Mac'lerde dikkate değer bir performans artışı sağladı.

Şirket, resmi Windows Blogs web sitesinde, Apple Silicon işlemcili Mac'lerde Edge için en son optimizasyonları ayrıntılarıyla anlatan bir gönderi yayınladı. Microsoft, yakın zamanda profil rehberli optimizasyonu etkinleştirdiğini ve bunun önemli tarayıcı karşılaştırmalarında %20'ye kadar daha iyi puanlar sağladığını ve bunun da algılanan performansla sonuçlanacağını söylüyor.

Tarayıcının yanıt verebilirliğini ve genel web sitesi performansını ölçen bir test olan Speedometer 2.1'deki performans karşılaştırması aşağıda verilmiştir:

Profil rehberli optimizasyon tarayıcı dünyasında yeni bir şey değil. Bu derleyici tekniği en sık kullanılan işlevleri izler ve bunları daha az kullanılan diğer işlemlere göre önceliklendirir. Sonuç olarak kullanıcılar daha verimli kaynak kullanımı ve daha iyi genel performans elde eder.

Google, neredeyse sekiz yıl önce Windows 53'te Chrome'da profil rehberli optimizasyonlar uyguladı; bu, yeni sekme sayfası yükleme süresini %14,8'e, sayfa yükleme süresini %5,9'a ve başlatma süresini %16,8'e kadar artırdı. Windows'ta Microsoft Edge'e gelince, Microsoft, Mart 2020'de Edge 81 ile profil rehberli optimizasyonu ve ardından Edge 83'te bağlantı süresi optimizasyonlarını ekledi. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi resmi Windows Blog web sitesindeki bir gönderiden edinebilirsiniz.