Meclis'te harekete geçildi! Asgari ücrete ara zam için Bakan Işıkhan net konuştu

Meclis'te harekete geçildi! Asgari ücrete ara zam için Bakan Işıkhan net konuştu

Meclis'te harekete geçildi! Asgari ücrete ara zam için Bakan Işıkhan net konuştu

Meclise sunulan asgari ücret için 'ara zam' önerisi gündemde yer alıyor. CHP'nin '3 ayda bir zam' teklifiyle ilgili Bakan Işıkhan net bir açıklama yaptı.

Asgari ücrete ara bir zam yapıldığına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak 1 Mayıs işçi bayramı öncesinde asgari ücret konusu yeniden gündeme gelirken, işçi ve emekçilerin Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak olası bir zam merakla bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, zam konusunda net bir tutum sergilerken, sendikalar ise artan yaşam maliyetine vurgu yaptı. CHP'nin önerisi ise asgari ücrete her üç ayda bir enflasyon oranında zam yapılması yönünde.

Ekonomist Dr. Turgay Bozoğlu'nun zam konusundaki görüşleri de dikkat çekti. Ocak ayında yapılan yüzde 49'luk artışla asgari ücret 5 bin 600 liraya yükseltilmiş ve işçi/emekçinin en düşük maaşı 17 bin 2 lira olmuştu. Ancak, artan hayat pahalılığına karşı işçi ve emekçilerin geçim sıkıntısı artarken, Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte asgari ücrete ara bir zam konusundaki tartışmalar yeniden gündeme geldi.

Temmuz ayına yönelik beklentiler artarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ara zam tartışmalarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Bakan Işıkhan, asgari ücrete ara bir zam gelip gelmeyeceği sorusuna cevap vererek, "Geçen yıl belirlenirken 1 yıl diye belirlendi." ifadelerini kullandı.

Bakan Işıkhan, 24 TV yayınında yaptığı açıklamada, geçen yıl asgari ücretin belirlenirken bir yıllık olarak kararlaştırıldığını belirtti. İşveren sendikalarıyla yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya varıldığını ve asgari ücretin bir yıl boyunca sabit tutulmasına karar verildiğini söyledi. Bakanlık olarak asgari ücreti doğrudan belirlemediklerini, bu konuda Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun görevli olduğunu ve işçi ile işveren sendikalarının temsilcilerinin bu komisyonda bir araya gelerek çalıştıklarını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekilleri, asgari ücrete her üç ayda bir enflasyon oranında zam yapılması teklifini Meclis'e sunduğunda, asgari ücrete ilişkin ara zam tartışmaları daha da yoğunlaşmış oldu.

Ekonomist Dr. Turgay Bozoğlu, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını belirterek, ücretin gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bozoğlu, Erdoğan-Özel görüşmesinde ekonomik durumun masada olacağını düşündüğünü ifade ederek, emeklilerin yasal olarak alacakları artış dışında ek bir zam olmayacağını belirtti.

Bağ-kur ve SSK emeklilerinin 6 aylık enflasyon kadar zam alacaklarını söyleyen Bozoğlu, memur emeklilerinin ise yüzde 15.05 artı 3 aylık enflasyon kadar zam alacaklarını ifade etti. Ayrıca, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını ve bu tabloda ücret artışı olmayacağını söyledi.

Ekonomist Bozoğlu, Türkiye'de yoksulluğun arttığına ve asgari ücretin gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve CHP'nin her üç ayda bir artırılması teklifi olduğunu aktardı. Mevduata ilişkin olarak da ülkenin şartlarına göre en geç iki yılda bir artış yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti.