iMessage gelecekteki kuantum bilişim saldırılarına karşı daha da güçlü şifrelemeye sahip olacak

iMessage gelecekteki kuantum bilişim saldırılarına karşı daha da güçlü şifrelemeye sahip olacak

Apple, iMessage'ın bir sonraki işletim sistemi güncellemelerinde uygulayacağı PQ3 adlı yeni bir kriptografik protokolle daha iyi bir güvenliğe kavuşacağını duyurdu.

PQ3 daha sağlam bir şifreleme sunmak için geliştirilmiş olsa da, asıl amacının iMessage sohbetlerini, mevcut şifreleme standartlarını yeterince hızlı kırabilecek kadar güçlü olabilecek gelecekteki kuantum bilgisayarlara karşı korumak olduğunu belirtmek gerekir.

Paniğe kapılmadan önce, böyle bir tehditten en az on yıl kadar uzakta olduğumuzu bilin, ancak geleceğe hazırlanmaya başlamak için bundan daha iyi bir zaman olamaz.

Dahası, bu tür bilgisayarlardan çok uzakta olsak da Apple, bugünün şifrelenmiş verilerini daha sonra kuantum bilgisayarlarla kırabilme umuduyla saklayabilecek saldırganlardan endişe duyuyor.

Apple'a göre "dünyadaki tüm ölçekli mesajlaşma protokolleri arasında en güçlü güvenlik özelliklerine sahip olan" PQ3'e geri dönelim.

Kendi sıralama sistemine göre Apple, PQ3'ü "Seviye 3 güvenlik" olarak adlandırıyor ve PQ3'ün sürekli PQC (kuantum sonrası kriptografi) yeniden anahtarlama uygulaması sayesinde yakın zamanda daha sofistike kuantum sonrası kriptografi sunan Signal'den bir adım önde olduğunu söylüyor. Sayfanın altındaki bağlantıda PQ3'ün nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntı var.

PQ3 iOS 17.4 beta sürümünde halihazırda yayında ve Apple Mart ayında iOS 17.4'ü yayınladığında resmi olarak kullanıma sunulacak. Ayrıca macOS 14.4, iPadOS 17.4 ve watchOS 10.4'te de mevcut olacak. En son işletim sistemine güncelleme yapabilen tüm cihazlar PQ3 tarafından korunacaktır.