Bluesky halka açıldıktan sadece bir gün sonra 1 milyon yeni kullanıcı ekledi

Bluesky halka açıldıktan sadece bir gün sonra 1 milyon yeni kullanıcı ekledi

Mikroblog sosyal platformu Bluesky'nin kendisini herkese açmasının ve yeni kullanıcıların davet kodu olmadan kaydolmasına izin vermesinin üzerinden bir günden biraz fazla zaman geçti. Bluesky, rakip platformu X'te, halka açıldıktan sonra bir milyondan fazla yeni kullanıcının platforma katıldığını duyurdu.

Bununla birlikte sosyal ağ, ayrı bir gönderide Bluesky kullanıcılarının toplam sayısının 4 milyon sınırını aştığını açıkladı. Bluesky, platforma saniyede ortalama 8,5 hesapla yeni kullanıcıların katıldığını kaydetti.

Bluesky'nin ana şirketi 2021'de kuruldu ve Mart 2023'te sosyal ağ, insanları özel beta sürümünü denemeye davet etmeye başladı. Bluesky'nin yönetim kurulu üyesi Jacky Dorsey, bunu 2019 yılında Twitter'ın (şimdi X) çatısı altında bağımsız bir proje olarak duyurmuştu. İlk odak noktası, merkezi olmayan sosyal medya için açık bir protokol oluşturmaktı ve ardından bir uygulamanın lansmanı yapıldı.

Bluesky, Mastodon ve Meta'ya ait Threads dahil olmak üzere son yıllarda filizlenen X alternatiflerinden biridir. Sosyal ağın gelişi aynı zamanda Twitter'ın mülkiyet devri ve X olarak yeniden markalanması gibi önemli olayların zaman çizelgesini de paylaşıyor.

Ancak başlangıçtaki başarısı, geçen yılın lansmanının ilk haftasında on milyonlarca kullanıcının ilgisini çeken Threads'inki kadar hızlı değil. Threads'in başarısının arkasındaki büyük neden, bunun Instagram'ın bir yan ürünü olması ve kullanıcıların Threads'i kullanmak için ayrı bir hesaba ihtiyaç duymamasıdır.