Twitch, Flash’ı bırakarak HTML 5’e geçiş yapacak!

Twitch, Flash’ı bırakarak HTML 5’e geçiş yapacak!

Canlı oyun yayınlarının evi konumundaki Twitch, güvenlik açıkları ile sıkça dile gelen Flash'ı bırakarak HTML 5'e geçiş yapacağını açıkladı.

Flash son dönemlerde hızla kan kaybetmeye devam ediyor. Flash'ı bırakarak HTML 5'e geçme kararı alan siteler arasına bu sefer oyuncuların yakından tanıdığı bir isim olan Twitch'de katıldı.

Twitch'in resmi blogundan yapılan bir açıklamayla popüler canlı yayın platformu, önümüzdeki dönemlerde Flash'ı terk edecek ve HTML 5'e geçiş yapacak. Geçtiğimiz haftalarda Hacking Team'in ortaya çıkan 400 GB boyutundaki verilerine göre Flash'da çok büyük bir güvenlik açığı tespit edilmişti. Hatta bu gelişmeler üzerine Mozilla, tüm Firefox tarayıcılarında Flash'ın çalışmasını engellemişti. Adobe'nin Flash için yayınladığı son güncelleme ile bu kısıtlama kalktı. HTML 5'in çıkışından beri kan kaybetmesini sürdüren Flash, yaşanan bu olay nedeniyle kullanıcıların güvenini neredeyse tamamen kaybetti.

Twitch’te En Çok Takip Edilen 10 Oyun

Twitch, şu anda kullandığı Flash oynatıcısını önümüzdeki dönemlerde HTML 5 oynatıcı ile değiştirecek. Fakat bu geçiş çok keskin bir şekilde yapılmayacak. Twitch, HTML 5 oynatıcıyı kullanıcılara yavaş yavaş sunacak. Sorunsuz bir geçiş için ağır ilerlemek isteyen Twitch, geçiş süreci tamamlandığında Flash oynatıcıyı tarihe gömmüş olacak.

Google'ın elinde bulundurduğu popüler video izleme sitesi Youtube, yaklaşık beş yıl süren çalışmalarının ardından oynatıcısını geçtiğimiz Ocak ayında tamamen HTML5 oynatıcıyla değiştirmişti. Gün boyu milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen Youtube'un böyle bir geçiş yapması, Flash'ı en derinden yaralayan hamle olmuştu.

Google’dan Twitch’e rakip servis: Youtube Gaming!

Birçok kullanıcının performans ve güvenlik sorunları nedeniyle şikayet ettiği Flash için artık yolun sonu görünmüşe benziyor. Bakalım Adobe, Flash'ı ayakta tutmak için ne gibi hamleler atacak.