Google, çeşitlilikle ilgili şikayetlerin ardından resim oluşturucu Gemini'yi duraklattı

Google, çeşitlilikle ilgili şikayetlerin ardından resim oluşturucu Gemini'yi duraklattı

Gemini artık bir süreliğine insanların yapay zeka görüntülerini oluşturamayacak. Google, AI aracının tarihsel olarak hatalı olduğu ortaya çıkan kişilerin resimlerini oluşturması nedeniyle bu özelliği şimdilik devre dışı bıraktı. Amerikan teknoloji şirketi bir çözüm üzerinde çalıştığını söylüyor.

Bu önlemle Google, Gemini'yi 1943 yılındaki Alman askerleri, Vikingler veya Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucu üyeleri gibi tarihi figürlerin yer aldığı görseller oluşturmak için kullanan kullanıcılardan gelen raporlara ve şikayetlere yanıt veriyor. Oluşturulan görüntülerde farklı etnik kökenden insanlar gösterilirken, tarihi figürler çoğunlukla beyaz insanlardı.

Amerikalı teknoloji devi gelen haberlere yanıt verdi ve X'te Gemini aracılığıyla insanlarla görsel oluşturmanın artık mümkün olmadığını yazdı. Şirket bir düzeltme üzerinde çalıştığını ve özelliğin yakında tekrar kullanılabileceğini söylüyor. Tam olarak ne zaman olduğu belli değil. Google ayrıca Gemini'nin geniş bir insan yelpazesi oluşturabildiğini ancak yapay zeka aracının bu tür senaryolarda hedefi ıskaladığını da belirtti.