Electronic Arts Oyun İçi Reklam İddiaları İçin Net Konuştu: Planımız Yok!

Electronic Arts Oyun İçi Reklam İddiaları İçin Net Konuştu: Planımız Yok!

Bu günlerde Electronic Arts'ın Simulmedia ve onların playerWON teknolojisi ile oyunlara canlı reklamların yerleştirilmesine izin verecek bir anlaşma yaptığı iddia edildi. Yayıncı ve geliştirici şimdi bununla çelişiyor. İddialara yanıt veren EA bu konuda bir planlarının olmadığı konusunda net konuştu.

Birçok oyunda oyun içi reklam yöntemini çok sıklıkla görüyoruz. Ancak bunlar genel olarak ücretsiz olarak dağıtımı yapılan oyunların geliştirme ve yayınlama giderlerini karşılamak amacıyla kullanılıyor. Premium oyunlarda ise parasını veren oyuncu elbetteki böyle bir oyun içinde rahatsız edici reklam kampanyalarını reddedecektir. Zira zaten parasını verdiği oyunda can sıkıcı reklamlar sinir bozucu olarak algılanmaktadır.

EA Reklam İddiaları Konusunda Açıklama Yaptı

"TV tarzı reklamları oyunlarımıza dahil etmek istediğimizi öne süren yanlış raporların ardından, şu anda konsol oyunları için herhangi bir oyun içi reklamı incelemediğimizi veya imzalamadığımızı açıkça belirtmek istedik. Mümkün olan en iyi oyun deneyimini yaratmak birincil hedefimiz olmaya devam ediyor."

Electronic Arts

Peki EA tarafından böyle bir açıklama yayınlanmasının öncesinde bu iddiaların kaynağı ne idi. Firma bu konuda daha önce bir çalışma yaptı mı? Oyun içi reklam fikri iddiaları ABD ile sınırlı olarak daha önce gündeme gelmiş ve bir dönem Barrack Obama'nın Burnout Paradise'deki seçim kampanyası için oyun için reklama EA tarafından yer verilmişti.

Oyun içi reklam seçenekleri yayıncılar için oldukça kar marjı yüksek olan reklam seçeneği olarak biliyor. EA Sports UFC oyununda da oyun içi reklamları yer almış ve EA bunu da bir hata olarak duyurmak zorunda kalmıştı.