Çalınan veya Kaybolan Telefondan WhatsApp'ı Nasıl Silebilirim?

Çalınan veya Kaybolan Telefondan WhatsApp'ı Nasıl Silebilirim?

Popüler mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulaması WhatsApp'ın telefonumuz çalındığında veya kaybolduğunda WhatsApp hesabımızın başkaları tarafından kullanılmasını engellemek için bir çözüm yolu olduğunu biliyor muydunuz?

Telefonum Çalındı WhatsApp'ı Nasıl Kapatabilirim?

Akıllı telefonlarımızın çalınması veya kaybolması gibi talihsiz durumlarda çalınan kişinin WhatsApp hesabının kullanılmaması için yapılması gereken bazı işlemler gereklidir.

  1. SIM Kartını Kilitlemek: Çalınan veya kaybolan telefonunuzu bulamayacağınızı düşünüyorsanız en kısa sürede hattınızın ait olduğu operatörü arayarak SIM kartınızın kilitlenmesini talep ediniz. Kilitlenen SIM kartının takılı olduğu telefonda SMS veya çağrı alma imkanı kalmayacağından telefonda bulunan WhatsApp hesabı onaylanamaz ve ilgili telefonda kullanılamaz.
  2. SIM kartınız kilitlendikten sonra operatörünüzden aynı numaraya ait bir SIM kartı talep edip yeni kartınızı edinerek aynı WhatsApp hesabınızı yeni telefonunuzda aktif hale getirebilirsiniz. Bu seçenek kayıp veya çalıntı telefonlardaki WhatsApp hesabını devre dışı bırakmanın en kolay yoludur. Zira WhatsApp uygulaması aynı anda sadece tek bir telefon numarası ile birlikte tek bir cihazda kullanılabilir.
  3. "Çalınan/Kaybolan Telefon: Lütfen hesabımı devre dışı bırakın" tırnak içinde yazılmış olan bütün metni olduğu gibi (tırnak işareti olmadan) ve telefon numaranızı +90 5** *** ** ** şeklinde (* olan yerler kendi numaranızın bütünü ile doldurulacak) "support@whatsapp.com" e-posta adresine göndermeniz gerekiyor.

çalınan-whatsapp-hesabını-kapatmak

DİKKAT: SIM kartınız kilitlenmiş ve telefon servisiniz devre dışı kalmış olsa bile burada üç numaralı adımda belirttiğimiz maili göndermezseniz kaybolan telefonda bulunan WhatsApp hesabınız Wi-Fi üzerinden kullanılmaya devam edebilir!

Kayıp veya çalıntı telefondan WhatsApp'ı Silmek

Yukarıda açıkladığımız şekilde çalınan veya kaybolan telefonunuzdan WhatsApp hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak bu tür durumlarda aklınızda bulunması gereken diğer öğeler de aşağıdaki gibidir.

  • SIM kartınızı kilitlediniz ve haliyle telefon servisiniz de devre dışı kaldı. Bu durumda bile WhatsApp hesabınızın devre dışı bırakılması için WhatsApp destek mailine yukarıda geçen talebi bildirmezseniz, telefonu elinde bulunduran kötü niyetli kişilerce WhatsApp hesabınız Wi-Fi üzerinden kullanılmaya devam edebilir.
  • WhatsApp ile iletişime geçerek kayıp/çalıntı telefonunuzun yerini tespit edebilmeniz veya WhatsApp hesabınızı başka bir cihazdan uzaktan devre dışı bırakabilmeniz mümkün değildir.
  • iCloud, Google Drive veya OneDrive'ı daha önce kullanarak yedek oluşturduysanız sohbet geçmişinizi bu yedekleri kullanarak geri getirebilirsiniz.

WhatsApp Hesabı Devre Dışı Bırakılınca Hesabım Tamamen Siliyor mu?

Hayır. Devre dışı bırakılan WhatsApp hesabınız tamamen silinmez. Kişileriniz profil resminizi vs. yine görmeye devam eder.

Devre Dışı Bırakılmış WhatsApp Hesabına Mesaj Gönderilir mi?

Evet. Kişileriniz size 30 gün beklemede kalacak olan iletileri göndermeye devam edebilirler. WhatsApp hesabınız silinmeden tekrar aktifleştirilirse bekleyen mesajları alabilir ve grup sohbetlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Devre Dışı Bırakılmış WhatsApp Hesabı Ne Zaman Tamamen Silinir?

Devre dışı bırakılmış hesabınızı 30 gün içinde yeniden etkinleştirmezseniz hesabınız kalıcı olarak silinecektir.