Windows 10'da Engellenen Korsan Oyunlar Belli Oldu!

Windows 10'da Engellenen Korsan Oyunlar Belli Oldu!

Microsoft'un açıklaması ile oyun dünyasını sarsan korsan oyunların Windows 10'da engellenmesi konusu hangi oyunların engelleneceğinin ortaya çıkmasıyla daha da kızıştı.

Sızan haberlere göre sistem güvenliğini kat be kat arttıran Windows 10, oyunların sıkça kullandığı Safedisk ve SecuRom DRM güvenlik ve şifreleme yöntemlerinin kırılıp kırılmadığını anlayacak. Bu da demek oluyor ki bu şifreleme yöntemlerini kullanan oyunların korsan versiyonları Windows 10'da artık çalışmayacak.

Bizzat Microsoft güvenlik departmanı sözcüsü Boris Schneider'ın yaptığı açıklamada eski moda şifreleme yöntemlerini ve kopya güvenlik sistemlerini kullanan oyunların çoğu artık Windows 10'da çalışmayacak.

Peki hangi bu oyunlar diye soracak olursanız, listede Battlefield 1942, Grand Theft Auto III, Microsoft Flight Simulator 2004 ve The Sims serisi bulunuyor.

Şuanda hali hazırda "no-CD" gibi basit korsan yamalarını engelleyen Windows 10'un gün geçtikçe güvenlik protokollerini genişletmesi ve .exe dosyalarındaki korsan yamaların taranması ile birçok yeni nesil korsan yamalarının da işletim sistemi üzerinde çalışmayacağı sağlanacak.

Elbette önümüzdeki günlerde Microsoft'un yapacağı açıklama ve toplantılarla kullanıcıların kafalarındaki bu tür soru işaretleri de yok olacaktır.