Windows 10 korsan oyunları engelleyecek!

Windows 10 korsan oyunları engelleyecek!

Microsoft, 29 Temmuz tarihinde piyasaya sürdüğü yeni işletim sistemi Windows 10 ile korsan oyunlara savaş açmaya hazırlanıyor.

Microsoft, en yeni işletim sistemi Windows 10'u "Oyun için yapılmış bugüne kadarki en iyi Windows" olarak tanımlıyor. Öyle de denebilir aslında. Windows 10'a geçiş yapan bazı oyuncular oyunlarda çok az da olsa performans artışı yaşadılar. Fakat asıl artışı DirectX 12'nin sunulması ile yaşayacağız. Oyuncuları bu yönleriyle sevindiren Windows 10, bir diğer yüzü ile de korsan oyuncuları üzecek.

Valve'nin sosyal oyun ağı Steam'in yaygınlaşması ve PC oyunculuğunun rayına oturması ile korsan kullanım oranı her ne kadar düşmüş olsa da, günümüzde hâlâ hafife alınamayacak kadar ciddi bir korsan kullanımı söz konusu. Oyun geliştiricileri oyunlara çok oyunculu içerikler getirerek korsana dur demeye çalışırken, Microsoft'tan da bir dur ihtarı geldi.

Korsan oyunların şirketlere zararı açıklandı!

Windows 10 ile yenilenen yeni son kullanıcı sözleşmesine göre Windows 10 sisteminiz bilgisayarınızı tarayacak ve korsan yazılımları tespit edecek. Microsoft'un korsan yazılım süzgecinden geçemeyen yazılımlar engellenecek. Korsan oyun oynamayı tercih eden oyuncular için bir tehdit unsuru olan bu özellik, sadece son kullanıcı sözleşmesinde yer alıyor. Yani bu sistemin henüz ne kadar geniş bir tespit havuzunun olduğu ve uygulanıp uygulanmadığı hakkında net bir bilgi yok. Henüz bu durumdan etkilenip isyan çıkaran bir korsan oyuncusu da yok. Bakalım Microsoft bir yandan korsan Windows'lar ile uğraşırken diğer yandan korsan oyunlara el atma konusunda nasıl bir yol izleyecek.