Twitch'te En Çok Takip Edilen 10 Oyun

Twitch'te En Çok Takip Edilen 10 Oyun

Her gün milyonlarca oyuncu tafarından ziyaret edilen oyuncuların canlı yayın platformu Twitch'in en çok takip edilen oyunlarına göz atıyoruz.

6 Haziran 2011 tarihinde oyuncuların canlı yayın platformu olmayı amaçlayarak yayın hayatına başlayan Twitch, günümüzde 4 milyar dolarlık bir sektöre hizmet ediyor. Sıklıkla Google'ın sahibi olduğu YouTube platformu ile kıyaslanan Twitch, geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre oyunculara YouTube'dan daha çok para kazandırıyor. Geçtiğimiz yıl Google ile adı sıkça anılan Twitch, satın alma konularıyla gündeme gelmişti. Google aldı alacak derken herkes ters köşeye yatırıldı ve Twitch'in yeni sahibi Amazon oldu.

Twitch, aynı zamanda yeni bir pazarın da oluşumuna öncülük etti. Öyle ki Twitch'in başarısı görüldükten sonra benzeri birçok proje hayata sokuldu. Fakat hiçbiri Twitch kadar başarılı olamadı. Twitch'i şu anda tahtından indirebilecek en güçlü rakibin YouTube Gaming olduğunu söyleyebiliriz. Google'un E3 2015 öncesinde duyurduğu bu proje Twitch gibi oyunculara özel bir platform olacak.

Google’dan Twitch’e rakip servis: Youtube Gaming!

Twitch, şu anda canlı oyun yayınlarının evi konumunda sayılabilir. Gelin bizde Twitch'in en çok takip edilen oyunlarını inceleyelim.

10. Destiny

destiny

Şu anda Microsoft'un en önemli serilerinden biri olan Halo serisinin yaratıcısı Amerikan video oyunu geliştiricisi Bungie tarafından geliştirilen ve Activision tarafından dağıtılan Destiny; Twitch'de en çok takip edilen 10'uncu olması bir kenara, aynı zamanda oyun dünyasının gelmiş geçmiş yapımı en pahalı oyunu. Şu anda PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 ve Xbox One konsollarında boy gösteren Destiny, çok oyunculu açık dünya bir FPS oyunu.

9. World of Tanks

world of tanks

Wargaming tarafından geliştirilen World of Tanks, çok oyunculu bir savaş oyunu. PC platformunda oldukça büyük bir başarı yakalayan bu oyunun aynı zamanda Xbox 360'a özel bir sürümü de bulunuyor.

Alt taraftaki sayfa numaralarına tıklayarak sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

8. World of Warcraft

world of warcraft

Blizzard tarafından geliştirilen World of Warcraft'ın çıkışının üzerinden 10 yılı aşkın süre geçti. 10 yıldır milyonlarca oyuncu tarafından oynanan bu oyun Blizzard'ın ne kadar başarılı bir iş ortaya koyduğunu kanıtlar nitelikte. Öyle ki oyunun hala binlerce aktif oyuncusu var. Aynı zamanda Blizzard, geçtiğimiz haftalarda yayımladığı yeni bir güncelleme ile oyuna uzun süredir giriş yapmayan kullanıcıların kullanıcı adlarını silerek yeni üyeliklerde kullanılabilir olmasını sağlamıştı. Blizzard, milyonlarca oyuncusu bulunan World of Warcraft'a yeni kaydolan oyuncuların kendilerine kolayca nick bulabilmesi için böyle bir adım attığını söylüyor.[reklam]

7. FIFA 15

fifa 15

Electronic Arts'ın Kanada stüdyosunda geliştirilen FIFA 15, Twitch'in en çok takip edilen 7'nci oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Futbol oyunları konusunda pazarın zirvesinde yer alan FIFA serisi, PES serisine nazaran daha sosyal bir yapıya sahip birçok Avrupa ülkesinin favori futbol oyunu serisi konumunda. Tahmin ediyoruz ki FIFA 15, serinin yeni oyunu FIFA 16'nın çıkışından sonra tahtını büyük ağabeyine devredecektir. FIFA 16'nın Türkiye kapağında Messi ile birlikte Arda Turan'ın yer alacağını hatırlatalım. Aynı zamanda FIFA 16, Türkiye süper ligini ve Türkçe dil desteğini beraberinde getirecek.

6. Minecraft

minecraft

Mojang tarafından geliştirilen Minecraft, oyun dünyası adına neredeyse yeni bir neslin başlangıcı gibi oldu. Tüm platformlardaki satış rakamı 70 milyonu geçen Minecraft, oyun dünyasının en çok satan üçüncü oyunu. PC platformundaki satış rakamları ise 20 milyonu bulan Minecraft, en çok satan PC oyunu. Microsoft tarafından satın alınmasıyla gelişim sürecini hızlandıran Minecraft, 29 Temmuz'da çıkış yapacak olan Windows 10 ile birlikte Minecraft Windows 10 Edition adıyla oyuncuların karşısına çıkacak. Yapılan açıklamalara göre Windows 10'un getirdiği teknolojik yeniliklerden gücünü alacak bu oyun orjinal Minecraft'ın yerini almayacak ve ayrı bir oyun olacak. Halihazırda Minecraft'a sahip olan kullanıcılar bu sürümü test edebilecek. Microsoft, Minecraft'a sahip olmayan oyuncular için Minecraft'ın fiyatını bir süreliğine 10 dolar yapacak.[reklam]

Minecraft, Hololens ile gerçek oluyor!

5. ARK: Survival Evolved

ark survival evolved

Studio Wildcard tarafından geliştirilen ARK: Survival Evolved, geçtiğimiz Haziran ayında Steam'da erken erişime çıkmıştı. ARK: Survival Evolved, erken erişime çıktı ilk ayda 1 milyondan fazla satarak ne kadar başarılı bir hayatta kalma oyunu olduğunu göstermiş oldu. ARK: Survival Evolved, 2016 Haziranında Linux, PC, OS X, PlayStation 4 ve Xbox One için tam sürümüyle çıkış yapacak.

4. Dota 2

Dota 2

İlk olarak bir Warfcraft 3 modu olarak karşımıza çıkan Dota, şu anda Valve'nin geliştirdiği Dota 2 ile oyun dünyasının en popüler MOBA oyunlarından biri. Valve, geride bıraktığımız haftalarda Dota 2'nin Source 2 oyun motorundan gücünü alan sürümü Dota 2 Reborn'u duyurmuştu. Dota 2 Reborn oyunculara yeni ve daha sosyal bir arayüz sunuyor. Dota 2 Reborn'un Dota 2'ye getirdiği en büyük yenilik ise özel oyun modu desteğiydi. Bu sayede geliştiriciler kendi oyun modlarını geliştirebilecek.[reklam]

Dota 2 Reborn’un beta süreci başladı!

3. Hearthstone: Heroes of Warcraft

hearthstone: heroes of warcraft

Blizzard tarafından geliştirilen Hearthstone, bugüne kadar yapılmış en başarılı kart oyunu denebilir. Başarılı arayüzü, oynanış yapısı ve dengesi ile birçok oyuncunun ilgisini çeken bu yapımın üçüncü sıraya gelmesinde Blizzard'ın sahip olduğu oyuncu kitlesinin de etkisi büyük. Hearthstone günümüzdeki birçok masaüstü ve mobil platformda oynanabiliyor.

2. Counter Strike: Global Offensive

counter strike: global offensive

Sanırım Counter Strike: Global Offensive'in ikinci sırada olmasına kimse şaşırmamıştır. İlk olarak Half-Life modu olarak hayatımıza giren efsane Counter Strike serisinin son oyunu Counter Strike: Global Offensive günümüzde 500 bine ulaşan çevrimiçi oyuncu rakamlarına ulaşabiliyor. Bu gerçekten mükemmel bir sayı. Aynı zamanda Counter Strike: Global Offensive, bu yılki Steam yaz indirimlerinin en çok satan oyunu olmuştu. FPS alanında açık ara farkla liderliği elinde tutan Counter Strike: Global Offensive'in güncelliğini uzun süre kaybetmeyeceğini ve başarısına başarı katmaya devam edeceğini düşünüyoruz.[reklam]

Steam yaz indirimlerinin en çok satan oyunları belli oldu!

1. League of Legends

league of legends

Amerikan video oyunu geliştiricisi Riot Games tarafından geliştirilen oynaması ücretsiz MOBA oyunu League of Legends, dünya genelinde geniş bir oyuncu kitlesine sahip. 2009 yılında hayatımıza giren League of Legends, sürekli olarak gelişimini sürdürüyor ve oyuncu kitlesini genişletmeye devam ediyor.