The Witcher 3: Wild Hunt, en iyi çıkış yapan oyun oldu

The Witcher 3: Wild Hunt, en iyi çıkış yapan oyun oldu

Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan The Witcher 3: Wild Hunt, yeni bir rekora imza attı. Oyun İngiltere'de ilk haftasında 2015'in en çok satan oyunu oldu.

Bildiğiniz gibi her hafta sizinle İngiltere'nin en çok satan oyunlarını açıklıyoruz. Çoğu AAA yapım, genelde ilk haftasında ilk sıraya oturmayı başarır. Bu sefer ki senaryo daha farklı. CD Projekt RED'in geliştiriciliğini üstlendiği ve yayımcılığını Bandai Namco tarafından yapılan aksiyon RPG oyunu The Witcher 3: Wild Hunt beklendiği üzere ilk haftasında İngiltere'nin en çok satan oyunu oldu. Geçtiğimiz haftanın en çok satan oyunu olarak ilk sıraya yerleşmekle kalmayan The Witcher 3: Wild Hunt, yaklaşık olarak ilk 5 ayını geride bıraktığımız 2015 yılının da en iyi çıkış yapan oyunu oldu. İngiltere'de 2015 yılının bir haftada en çok satan oyunu ünvanını elinde bulunduran The Witcher 3: Wild Hunt, daha önce 2 hafta boyunca kendisini İngiltere'nin zirvesinde gördüğümüz, geliştiriciliğini Slightly Mad Studios'un yaptığı yarış simülasyonu Project Cars gibi yayımcılığı Bandai Namco tarafından üstleniliyor. Project Cars'ın İngiltere'nin zirvesine oturmasıyla ilgili olarak daha önce sizinle paylaştığımız haberlerde, Project Cars'ın 16 yıldır İngiltere'de en çok satan oyunlar listesinde kendine yer bulmayı başarabilen ilk Bandai Namco oyunu olduğunu aktarmıştık. İki hafta sürdürdüğü liderlik tahtından inen Project Cars'ın hemen ardından yine bir diğer Bandai Namco oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt zirveye oturdu. Bandai Namco cephesindeki uzun süren sessizliğin ardından gelen bu patlamalar, yayımcısına büyük paralar kazandırmayı başarıyor.

2015 yılında İngiltere'nin bir haftada en çok satan oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt'tan önce, zirvenin Battlefield: Hardline oyunuydu. The Witcher 3 Wild Hunt, zirvenin eski sahibi Battlefield: Hardline'a kıyasla %53 daha fazla sattı.

Tüm bunlara ek olarak The Witcher 3: Wild Hunt, serinin önceki oyunu olan The Witcher 2: Assassins of Kings'e göre ilk haftasında %608 daha fazla satmayı başardı. Oyunun ilk haftasındaki satış rakamlarına PlayStation 4, Xbox One ve PC sürümlerinin kutulu ürünlerinin dahil olduğunu, dijital ürün satışlarının bu istatistiğe etki etmediğini de belirtelim. The Witcher 3: Wild Hunt'ın ilk haftasında yaptığı satışların %63'ü PlayStation 4 platformuna ait. PlayStation 4'ün ezeli rakibi Xbox One ise %32'lik bir satış dilimini elinde bulunduruyor. PC platformu ise %5'lik bir oranla son sırada geliyor. PC platformunun bu kadar bir dilimde yer almasının sebebi olarak oyunun dijital platform satışlarının bu istatistiğe dahil olmamasını gösterebiliriz. Bildiğiniz üzere üzere oyunların kutulu sürümleri, dijital ürünlere göre çok daha pahalı ve PC kullanıcıları oyun satın alırken çoğunlukla dijital ürün mağazalarını (Steam, Origin...) tercih ediyor.

Geçtiğimiz hafta İngiltere'de en çok satış yapan oyunlar listesinde üst sıralarda sürpriz bir isim daha görüyoruz. Geçtiğimiz hafta The Witcher 3: Wild Hunt ile birlikte aynı gün yeni nesil konsollara çıkışını gerçekleştiren tarım simülasyonu oyunu Farming Simulator 15 listede ikinci sırayı alıyor. Geçtiğimiz hafta ve ondan önceki hafta liderlik koltuğunda oturan Project Cars ise beşinci sıraya, iki hafta önce çıkış yapan Wolfenstein: The Old Blood ise geçen hafta olduğu gibi Project Cars'ın hemen arkasında bu hafta altıncı sıraya yerleşmiş. Çıkışından beri listenin üst sıralarından inmeyen Grand Theft Auto 5, üst sıralarda kalmakta kararlı görünüyor.

İngiltere'de geçtiğimiz haftanın en çok satan oyunları listesini aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

the witcher 3,ingilterenin en çok satanları