Steam'in Linux kullanım oranı %1'in altında

Steam'in Linux kullanım oranı %1'in altında

PC platformunda Windows liderliğine bir dur demek isteyen Valve, Linux üzerinde yatırımlar yapmaya başlamıştı. Fakat görünen o ki işler pek de iyi gitmiyor.

Bildiğiniz gibi Windows, PC platformunun tek hakimi konumunda. Linux'u oyun piyasasına kazandırmak isteyen Valve, Linux üzerine atılımlarda bulunmuştu. Valve 2013 yılında Linux tabanlı işletim sistemi SteamOS'u duyurarak Linux'a ilk büyük yatırımı yapmış oldu. SteamOS ile birlikte Linux için geliştirilen oyunlarda büyük bir artış yaşandı. Fakat bu atılım Valve'nin Linux'tan beklediklerini veremedi.

Steam'in Nisan 2015 donanım anketine baktığımızda Windows %95,81'lik oranı ile en çok kullanılan işletim sistemi olarak zirveye oturuyor. En çok kullanılan Windows işletim sistemi ise Windows 7 64 bit oluyor. Windows'un hemen arkasından %3,16'lık kullanım oranıyla OS X geliyor. Linux üzerinde yoğunlaşmak isteyen Valve, Linux'u %0,94'lük oy oranı ile %1'in altında bir değerde buluyor.

Valve'nin Linux'ta en çok oynanan oyunları arasında TF 2, Counter-Strike serisi ve Dota 2 yer alıyor. Valve'nin oyunları haricinde en çok oynanan oyunlar arasında Dying Light, Rust ve Football Manager 2015 yer alıyor.