Steam, Origin ve uPlay bir araya geliyor

Steam, Origin ve uPlay bir araya geliyor

18 kişilik bir ekip Steam, Origin ve uPlay gibi oyun istemcilerini tek bir araya toplayacak bir proje üzerinde çalışıyor.

Bildiğiniz PC platformu oyun pazarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Oyun pazarının PC platformundaki liderliğini ise Valve tarafından geliştirilen Steam üstleniyor. Oyun pazarının büyük isimlerinden Electronic Arts, oyunlarını Origin isimli istemcisinde toplayarak oyunlarının PC platformundaki satışını kontrol altında tutuyor. Oyun pazarının bir diğer büyük ismi Ubisoft da uPlay isimli kendi istemcisi üzerinden oyunlarını oyunculara ulaştırıyor. PC platformundaki bu çeşitliliğin merkezindeki isim her ne kadar Steam olsa da, oyuncular sahip oldukları oyunları farklı platformlar üzerinden oynamak istemiyorlar. Oyuncuların bu sesine kulak veren bir ekip, Steam, Origin ve uPlay gibi platformları tek bir araya toplayacak bir projenin geliştirilmesine başlamışlar.

Project Ascension isimli bu proje üzerinde 18 kişilik bir ekip çalışıyor. Ekibin amacı; Steam, Origin ve uPlay gibi platformları tek bir pencere altında toplayarak oyunculara kolaylık sağlamak.

Peki bu sistem nasıl çalışacak?

Project Ascension ile Steam, Origin ve uPlay platformlarında sahip olduğumuz tüm oyunları tek pencere altından kontrol edebileceğiz. Yani bu program bir çeşit başlatıcı olacak. Oyununuzu çalıştırmak istediğiniz zaman yine oyununuzun kayıtlı bulunduğu istemcisiniz (Steam, Origin, uPlay) devreye girecek.

Geliştirilme süreci son hız devam eden Project Ascension, bir aksaklık yaşanmaması durumunda sonbahar aylarında beta testi ile oyuncuların karşısına çıkacak. Çoklu dil desteği ile birlikte çıkış yapacak olan Project Ascension'un çevirisinin yapılmasında ekibe yardımcı olmak isterseniz formu doldurmanız yeterli.

Project Ascension'ın yayınlanan son tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.