Source Engine 2'li Dota 2: Reborn duyuruldu!

Source Engine 2'li Dota 2: Reborn duyuruldu!

Valve'ın geride bıraktığımız Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda tanıttığı yeni oyun motoru Source Engine 2'den gücünü alan Dota 2: Reborn duyuruldu.

Valve geride bıraktığımız GDC 2015 kapsamında yeni teknolojiler ile donattığı oyun motoru Source Engine 2'yi duyurmuştu. Source Engine 2'nin duyurulmasının ardından Valve oyunlarının geleceği hakkında akılda bazı sorular oluşmuştu. Geçtiğimiz dönemlerde Source Engine 2'den gücünü alacak yeni bir Dota 2 oyununun geleceği duyurulmuştu. Uzun süredir beklenen yeni Dota duyurusu geçtiğimiz gün geldi ve Dota 2'nin resmi internet sitesi üzerinden Dota 2: Reborn duyuruldu.

Dota 2: Reborn isimli bu yeni oyunun tanıtımı üç aşamadan oluşacak. Oyunun duyurulmasıyla gelinen ilk aşamada oyunun yenilenmiş arayüzü tanıtıldı. Gelecek hafta geçeceğiz ikinci aşamada ise Özel Oyun modu tanıtılacak. Ardından bir hafta sonra Source Engine 2 ile ilgili yeni detaylar ve oyunun açık beta duyurusu paylaşılacak.

Yeni ana menü

Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere Dota 2'nin ana menüsü sıfırdan tasarlanmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yenilenen ana menü, önceki ana menüyle kıyasla çok daha sade, şık ve hafif bir yapıya sahip.

Yenilenen arayüz ile en çok dikkatimizi çeken noktalardan biri de sağ alt tarafa eklenen Play Dota butonu oldu. Bu ana menüde dolaşırken nerede olursanız olun daima aynı köşede gözükecek ve kullanılabilir olacak.

Play Dota butonuna bastığınız zaman ekranın sağ tarafına oyun kurma penceresi geliyor. Bu pencereyi kapatmak istediğinizde oyunun arayüzüne tıklamanız yeterli oluyor.

Arkadaşlar paneli ve parti kurma

Yenilenen arkadaşlar paneli ile arkadaşlarınızın avatarlarının üzerine geldiğiniz zaman kullanıcıyla ilgili size bir takım bilgiler sunan bir kart çıkıyor.

Oyundaki en büyük yeniliklerden biri de parti sistemi. Parti kurmak istediğiniz zaman, yenilenen arkadaşlar panelinden kullanıcının yanındaki artı butonuna basarak partiye davet edebilirsiniz. Eğer parti arkadaşı bulmakta zorlanıyorsanız tek bir tuşa basarak, partiniz için yeni arkadaşlar aradığınızı duyurabiliyorsunuz. Talebinize ilgi gösteren arkadaşlarınız partinize katılmak istediği zaman, bu istekleri onaylıyor ve partinizi kurabiliyorsunuz.

Aynı zamanda arkadaşlarınızın profiline girdiğiniz zaman, arkadaşlarınızın son etkinliklerinden haberdar olabiliyor ve oynayış tarzları ile ilgili olarak oluşturulan beş eksenli grafiği görebiliyorsunuz.

Gelişmiş sohbet paneli

Yenilenen sohbet paneli, mesajlaşmak için yeni fonksiyonlar ile donatılmış. Whisper özelliği ile arkadaşlarınıza hızlı bir şekilde özel mesaj atabiliyorsunuz. Aynı zamanda tek bir sohbet odasına katılabilen kişi sayısı da 5 bin kişiye çıkarılmış.

Kahraman ekranı

Baştan tasarlanan kahraman ekranı ile birlikte kahramanları rollerine göre filtreleyebiliyorsunuz. Kahraman özelleştirme paneli de çok daha şık bir görünüme kavuşmuş.

DotaTV

Dota 2: Reborn ile gelen en büyük yeniliklerden biri olan DotaTV oldu. DotaTV özelliği ile birlikte 1080p kalitesinde 60 FPS canlı yayın izleyebilme imkanına sahip olacaksınız. DotaTV özelliğini hem Dota 2 istemcisi üzerinden, hem de internet tarayıcınızdan kullanabileceksiniz.

Yenilenen eğitim modu

Son olarak oyunun Eğitim modu yeni oyuncuların oyunu daha iyi anlayıp kavramaları için daha geliştirilmiş bir hâl almış.

Dota 2: Reborn'un ilk aşamasında tanıtılan yeni özellikler bunlar. Önümüzdeki hafta başlayacak olan ikinci aşamada oyunun Özel Oyun modu tanıtılacak.