Samsung, GTA 5 Moduna Dava Açacak!

Samsung, GTA 5 Moduna Dava Açacak!

Bir tarafta Rockstar Games’in geliştiriciliğini ve yayıncılığını üstlenmiş olduğu dünya çapında ün yapmış olan serinin en yeni oyunu Grand Theft Auto 5, diğer tarafta ise son dönemde bataryalarının ısınıp patlamasından ötürü sıkıntı yaşayan Samsung firması…

Hatırlayacağınız üzere Samsung, amiral gemisi niteliğinde olan Galaxy Note 7 cihazlarını piyasaya sürmüş, ancak bütün Note 7 cihazlarında hayati tehlike oluşturan batarya patlama tehdidi ortaya çıkmıştı. Her ne kadar firma elinden geldiğince bu durumu toparlamaya çalışsa da sosyal medyada alay konusu olmaktan kaçamamıştı. Sosyal medyada yapılan geyikler o kadar çoğalmıştı ki bu mizahın başka sektörlere sıçraması an meselesiydi zira öyle de oldu. Grand Theft Auto 5 oynayan bir kullanıcı bu olayı oyun içerisine taşımaya karar verdi ve oyundaki bombaların yerini Galaxy Note 7 cihazlarının aldığı bir Grand Theft Auto 5 modu yaptı. İşler bu aşamaya kadar gayet güzel ve eğlenceli bir şekilde devam etti etmesine ta ki, Samsung’un bu Grand Theft Auto 5 modu için mahkemeye başvurmasına kadar.

Yapılan bu oyun modunu şirketin fikri mülkiyetine yapılan bir saldırı olarak gören Samsung, modun dijital telif hakkını çiğnemesiyle beraber şirketi aşağılayıcı ve şirkete karşı kışkırtıcılık yaptığı gerekçesiyle mod hakkında hukuki yollara başvurdu. Samsung, modun kaldırılmasına ek olarak mod ile ilgili yapılan bütün görsel içeriklerin de internet ortamından kaldırılmasını talep ediyor. Umalım bu sorun en az zararla atlatılır ve oyun modunu yapan oyuncunun başı bu işten dolayı ağrımaz.