RollerCoaster Tycoon 3 inceleme

RollerCoaster Tycoon 3 inceleme

Bu yazımızda sizlerle lunapark oyunlarının kralı sayılan efsane oyun RollerCoaster Tycoon 3'u inceliyoruz. 

Geçmişten günümüze lunapark oyunları aslında oldukça azınlıkta kalan bir tür. Bu içerisinde ise en çok bilinen isim tabi ki RollerCoaster Tycoon serisi. Oldukça eskiye dayanan bu serinin son ve 3 oyunu olan RollerCoaster Tycoon 3 ise 2004 yılında çıkmasına rağmen halen daha oldukça popüler bir oyun. Bunun iki nedeni var. Birincisi bu oyun mükemmel ir yapım. yani eski oyunlarına oranla oldukça geliştirilmiş, oynanış ve grafik olarak resmen bir çağ atlamış diyebiliriz. İkincisi ise söylediğimiz gibi bu türde çok az oyun bulunması. Rakibin olmaması doğal olarak RollerCoaster Tycoon serisini yukarı çıkarmış diyebiliriz.

Oyuna gelen yeniliklerden bahsedecek olursak en büyük yeniliğin canlı tren kamerası olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonra yaptığınız trenleri üç boyutlu olarak içine binebiliyoruz. Tıpkı bir müşteri gibi bindiğimiz trenimizin heyecanını bu sayede resmen hissediyoruz. Eski oyunu bakarsak çok daha ilkel olduğunu ve üç boyutlu olmadığını hatırlarız. İşte üçüncü oyun ile birlikte artık kamera açısını istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Ayrıca pek çok farklı eğlence aracı da oyuna eklenmiş durumda. Tabi klasik kaydırak, salıncak vs. bunlar gene mevcut.

Oyunda görev serileri bulunuyor. Kariyer ekranına girdiğimizde karşımıza şeşitli haritalar çıkıyor. Bu haritaların her birinde farklı görevler mevcut. Bu görevleri tamamlayarak yeni haritaları açabiliyoruz. Fakat bu görevlerin biraz basit olduğunu söylemeliyim.Şu kadar para kazan, şu kadar ziyaretçi getir, iki tane Roller Coaster yap gibi çeşitli görevler bulunuyor. parkınızı büyüttükçe bu görevleri yapabiliyorsunuz. Tabi bazı görevler için de süre sınırlaması konulmuş. Bunlar biraz daha zorlayıcı olabiliyor. Ama genel olarak bakacak olursak görevler oldukça kolay.

rollercoaster-tycoon-3-cam

RollerCoaster Tycoon 3 içerisinde para kazanmak ise tamamen sizin becerilerinize kalıyor. Çünkü çok sayıda araç yapmanız çok para kazanacağınız anlamına gelmiyor. Bu araçlara her zaman ziyaretçiler gelmeyebiliyor. Bunun nedeni olarak da sıkıcı bulabiliyorlar veya çok fazla heyecanlı olduğunu söyleyebiliyorlar. Veya çok pahalı yaparsanız yine parasız kalabilirsiniz. Bu nedenle bu dengeleri zamanla oyunu oynadıkça ayarlamaya başlıyorsunuz. Parkı büyütmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. Örneğin daha büyük bir parka daha fazla insan geliyor. Fakat bu sefer de yollarınız boş kalabiliyor. Boş kalınca da oradaki araç sürekli boşta kalıyor ve siz orada çalışan görevliye boşu boşuna maaş veriyorsunuz.

Evet parkınız da çalışan tüm görevliler sizden maaş alıyorlar. Bu nedenle onların maaşlarını iyi ayarlamanızda fayda var. Çok düşük yaparsanız istifa edebilirler. Eğer yüksek yaparsanız zarara girersiniz. Bir de çok fazla görevli çalıştırırsanız yine zarara girersiniz. Aslında oyunun tamamen ekonomik stratejiler üzerine olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin siz küçük bir parkta 10 tane temizlikçi çalıştırırsanız kara geçmeniz oldukça zorlaşacaktır. Oyundaki temizlikçi, tamirci, hayvan kılığına girerek insanları eğlendirenler, hayvan bakıcıları vs. gibi pek çok farklı görevli mevcut.

Eğlence araçlarından, paradan ve görevlilerden bahsettik. Şimdi biraz da diğer unsurlara göz atalım, Oyunda heykel gibi çeşitli görsel objele rmevcut. Bunları satın alarak parkınızı istediğiniz gibi dizayn edebiliyorsunuz. Fakat görsellik dışında sizlere maddi olarak ne gibi bir kazanç sağladıklarını şahsen anlayamadım. Fakat tahminimce oradaki insan sayısı artırıyorlar. Bu sayede hiç insan gelmeyen bir yerlere heykeller, çiçekler vs. yaptığınızda oraya daha çok ziyaretçi gelebiliyor. En azından benim tahminlerim bu önde. Ayrıca hazır objelerin yanında kendiniz de kendi binalarınızı yapabiliyorsunuz. Evet oyunda çeşit çeşit duvar, çatı, sütun vs. var. Bunları birleştirerek kendinize güzel bir bina yapabilirsiniz.

Gelelim oyunumuzun hatalarına ve eksik yönlerine. Bence RollerCoaster Tycoon 3 içerisinde yer alan en büyük yolların uygun olmayan zeminlerde birbirleri ile birleşmemesi olmuş. Bu hata bazı durumlarda sizleri cidden çıldırtıyor. Özellikle dağlık haritalarda bu sorun ile sık sık karşılaşıyorsunuz. Yol yapmak için zeminde olan çok küçük kırıklar bile yolların birleşmemesine neden oluyor. Böyle olunca da ben şahsen ilk etapta alıyordum elime kazma küreği tek tek piksel piksel düzeltme yapıyordum. (oyunda yer şekillerini istediğiniz gibi yapabilmek için oldukça fazla fonksiyonu olan kürek özelliği eklenmiş). Fakat sonradan anladım ki bunu yapmak tamamen gereksizmiş. Çünkü tüm yüzeyi aynı anda düzleştirdiğiniz zaman bu sorun ortadan kalkıyor. Örneğin bir bölgede bu sorunla karşılaştınız. Yer şekillerini yukarı ve aşağı toplu olarak kaldırma seçeneğine tıklayıp o çevreyi komple düzleştirebilirsiniz. Böylece sorununuz ortadan kalkacaktır.

rollercoaster-tycoon-3-crash

Karşılaştığım bir diğer problem ise yapay zeka oldu. Oyunda ziyaretçilerin yapay zekaları ne yazık ki bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Örneğin yan yana iki yol yapıyorsunuz. Bitişik olarak yaptığınız bu yol zaten tek bir kalın yol olmuş oluyor. Fakat insanlar yine de sadece sol taraftan ya da sağ taraftan yürüyorlar. Veya bu yolun sol tarafına pizzacı ve hamburgerci yaptığınızı düşünün. Sağ taraftan geçen aç insanlar bu dükkanları göremiyor. İlla her şeyi önlerine hazır koymanız gerekiyor. Bir diğer problem ise kazalar. Örneğin bir treni eksik yaptınız ve ve kazayla havaya uçtu. İnsanlar havalara saçıldıktan sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi oyununuza devam edebiliyorsunuz. Diğer ziyaretçiler ise bunların hiçbirisi ne görüyor ne de duyuyorlar. Oldukça saçma olmuş. Aklıma gelmeyen bu ve bunun gibi birkaç problem oyun içerisinde mevcut.

Oyunun iki adet ek paketi bulunuyor. RollerCoaster Tycoon 3: Soaked ile fazladan kendi yüzme havuzlarınızı yapabiliyorsunuz. RollerCoaster Tycoon 3: Wild içerisinde ise kendi hayvanat bahçenizi yaratabiliyorsunuz. Bunların dışında birde haritalar farklı. Ek paketler içerisinde başka bir yenilik bulunmuyor. hayvanat bahçesi yapmanın oldukça eğlenceli olduğunu söylemeliyim. Alacağınız hayvana göre tel kafes veya çit örüyorsunuz. Örneğin bir kaplan alırsanız mutlaka elektrikli büyük tel almak zorundasınız. Aksi halde kaplanlarınız kaçabilir ve parkınız da küçük bir vahşet yaşayabilirsiniz. Birde vahşi hayvanlar ile olmayanları aynı yere koyarsanız vahşi olmayanlar direk yem oluyor. Örneğin siz zebralar ile aslanları aynı yere koymak istemezsiniz. Küçük bir şey daha var. Hayvanlarınız hamile kalıp doğurabiliyorlar. Doğan bebek yavrular ise büyüyerek tekrardan doğum yapıyorlar. İsterseniz bu yavruları satarak parada kazanabiliyoruz.

Sonuç olarak RollerCoaster Tycoon 3 oldukça zevkli ve güzel bir oyun. Yeni oyunu ise 2015 yılında gelmesi planlanıyor. Eğer 4. oyunu beklemek istemiyor ve lunapark kariyerinize hemen başlamak istiyorsanız kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Pişman olmazsınız.

rollercoaster-tycoon-3-soaked