Rocksteady, Batman: Arkham Knight'ın teknik sorunlarını çözmeye çalışıyor

Rocksteady, Batman: Arkham Knight'ın teknik sorunlarını çözmeye çalışıyor

Geçtiğimiz gün yeni nesil konsollar ve PC için çıkış yapan Batman: Arkham Knight'ın PC platformundaki performans sorunları oyuncuların canını sıkmış durumda.

Arkham serinin final oyunu olan Batman: Arkham Knight, bildiğiniz gibi geçtiğimiz gün çıkış yaptı. Çıkışından önce yayınlanan oynanış videoları ile bizi bizden alan oyun, çıkış yaptıktan sonra eleştri yağmuruna tutuldu. Batman: Arkham Knight, PlayStation 4 ve Xbox One konsolları üzerine performans açısından başarılı sonuçlar verirken, PC platformunda FPS kayıpları yaşanmaktaydı. Yüksek seviye ekran kartlarında dahi performans sorunları ile karşılaşılan Batman: Arkham Knight oyunu, kurulumdan sonra 30 FPS limiti ile birlikte geliyor. Fakat bu limiti kaldırmak zor değil. Oyunun kurulu olduğu dizine gidip sırasıyla BmGameConfig klasörlerini izleyip BmSystemSettings.ini belgesinin içindeki MaxFPS=30 değerini değiştirerek, FPS sınırlamasını yönetebilirsiniz. Fakat her ne kadar FPS sınırlamasını kaldırsanız bile oyunu yüksek FPS değerlerinde oynayamıyorsunuz.

Batman: Arkham Knight'ta performans sorunları yaşayan oyuncular, bırakın minimum sistem gereksinimlerini, önerilen sistem gereksinimlerinin bile üstündeki sistemlerde dahi oyunun oynanmaz seviyelerde FPS verdiğini söylüyorlar. Oyunun, minimum sistem gereksinimlerinde çalıştırmak ise neredeyse mümkün değil. Ekran kartı üreticileri,Batman: Arkham Knight'taki performans sorunlarına karşı bazı güncellemeler sunsa da, bu güncellemeler geçici çözümlerden ibaret ve tam anlamıyla performans sorunlarını ortadan kaldırmıyor.

Batman: Arkham Knight'ın PC sürümündeki performans sorunları ile ilgili olarak açıklama yapan Rocksteady, oyundaki performans sorunlarının farkında olduklarını ve oyunun PC portunu yapan firma ile işbirliği içinde çalıştıklarını duyurdu. Yeni nesil konsollar için geliştirilen Batman: Arkham Knight'ın PC portunu daha önce Destiny oyununun PlayStation 3 portunu da yapan Iron Galaxy isimli Amerikan video geliştirici yapıyor.

Rocksteady, bugün yaptığı bir açıklama ile Batman: Arkham Knight'taki performans sorunlarının kendilerinden kaynaklanmadığı söyledi ve topu oyunun PC portunu yapan Iron Galaxy stüdyolarına attı. Performans sorunları çözülene kadar oyunculardan grafik ayarlarını düşürmelerini isteyen Rocksteady, oyunculardan büyük tepki çekti.

Sorunun ne zaman çözülebileceği ile ilgili olarak bir tarih vermeyen Rocksteady, şimdilik sorunun çözümüne dair sevindirici bir haber ile karşımıza çıkmıyor. Çoğu PC kullanıcısı performans sorunlarının çözülmesini beklemedi ve Batman: Arkham Knight oyununu iade etme yoluna seçti.

Batman: Arkham Knight’ın çıkış videosu yayınlandı

İlk incelemelerde güzel puanlar ile karşımıza çıkan Batman: Arkham Knight, kullanıcı incelemerinde duvara tosladı. PlayStation 4 ve Xbox One platformundaki oyunculardan iyi puanlar almayı başaran Batman: Arkham Knight, performans sorunları nedeniyle PC oyuncularından aynı ilgiyi göremedi. Öyleki oyunun PC sürümünün Metacritic'deki oyuncu puanı şu anlık 1,4 seviyesinde. Oyunun Steam incelemelerinde ise "Çoğunlukla Olumsuz" ibaresi yer alıyor. Batman: Arkham Knight ile PC platformuna başarılı bir bir giriş yapamayan Rocksteady'nin önümüzdeki günlerde ne gibi adımlar atacağını takip edeceğiz ve yine sitemiz üzerinden sizlerle paylaşacağız.