Red Dead Redemption'ın satışları 14 milyonu geçti!

Red Dead Redemption'ın satışları 14 milyonu geçti!

Rockstar Games'in 2010 çıkışlı vahşi batı temalı oyunu Red Dead Redemption'ın satışları 14 milyonu adeti geride bıraktı!

Red Dead Redemption, yayımcılığını Rockstar Games'in yaptığı ve Rockstar San Diego ile Rockstar North stüdyolarında geliştirilen açık dünya türünde vahşi batı temalı bir video oyunudur. 2010 yılında eski nesil konsollar olan PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkış yapan bu oyun, döneminin en başarılı oyunlarından biriydi. Oyun sektörünün birçok önde geleni tarafından yılın oyunu olmaya layık görülen Red Dead Redemption, yılların eskitemediği bir oyun. Hâlâ PlayStation 3 ve Xbox 360 sahipleri tarafından zevkle oynanan Red Dead Redemption, satış rakamları ile gördüğü ilginin sebebini bizlere gösteriyor.

Rockstar Games ve 2K Games gibi önemli oyun geliştiricilerini bünyesinde tutan Take-Two Interactive, Ağustos ayı raporunda oyunların satış rakamları ile ilgili bazı bilgiler verdi. Rockstar Games tarafında kârına kâr katan Take-Two Interactive satışlardan memnun. Şirketin son yayınlanan raporlarına göre vahşi batı kültürünü tekrar oyun dünyasına kazandıran Red Dead Redemption, günümüze kadar toplam 14 milyon adet satış yapmış. 2012 yılında bu sayı 13 milyondu. Çıkış yaptığı ilk 2 yıl içinde 13 milyon adet satan Red Dead Redemption, 2012 yılından bugüne kadar geçen yaklaşık 3 yıl içinde sadece 1 milyon adet satış yaptı. Her ne kadar yeni nesil konsolların biraz daha hayatımıza girmesi ve eski nesil konsollara olan ilginin azalması nedeniyle Red Dead Redemption'ın satışları birazcık düşmüş olsa da 1 milyon hiç az bir sayı değil.

Red Dead Redemption, GTA 5 ile yeniden canlandırıldı

Raporlarında Red Dead Redemption'dan "vahşi batı temasının tazelenmesini sağlayan oyun" olarak bahseden Take-Two Interactive, oyunun zombi temalı indirilebilir içeriği Undead Nightmare için "ticari olarak başarılı" tanımını kullandı. Kısaca Take-Two Interactive, Red Dead Redemption'dan beklediğini buldu.

Take-Two'nun önde gelen isimlerinden biri olan Strauss Zelnick, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarında Red Dead serisinin kalıcı bir seri olduğundan bahsetmişti. Yani Red Dead Redemption ile vahşi batı türüne eski nesil konsollarda veda etmedik. Bildiğiniz gibi Rockstar Games yeni oyun duyurularını hiç aceleye getirmeyen bir yapımcı. Red Dead serisinin ilk oyunu Red Dead Revolver ve ikinci oyunu Red Dead Redemption arasında 6 yıllık bir çıkış tarihi farkı var. Yine aynı şekilde Rockstar Games'in bir diğer serisi Grand Theft Auto'da da bu şekilde yıllık farklar mevcut. Red Dead Redemption'ın çıkışının üzerinden 5 yıl geçtiğini ve oyuncuların hâlâ bu oyuna böylesine sımsıkı bağlı olduğunu düşünürsek yakın zamanda yeni bir Red Dead duyurusuyla karşılaşabiliriz. Yeni nesil konsol sahipleri yeni bir Red Dead oyununun duyurusunu büyük merakla bekliyor. Umarız Rockstar Games yeni Red Dead oyunun duyurusunda PC platformunu es geçmez. Bildiğiniz gibi henüz Rockstar Games tarafında PC platformu için bir Red Dead duyurusu gelmedi. Gittikçe büyüyen oyun pazarında Rockstar Games'in bu sefer PC platformunu es geçeceğini sanmıyoruz.

PC kullanıcıları ve yeni nesil konsol sahipleri yeni Red Dead oyununu duyurusunu merakla bekliyor. PC kullanıcıları için yeni Red Dead oyununun kapısı biraz daha kapalı olsa da, yeni nesil konsol kullanıcıları için öyle değil. Daha doğrusu Xbox One kullanıcıları için. Bildiğiniz gibi Microsoft, Xbox One için geriye uyumluluk projesini duyurmuştu. Bu proje sayesinde Xbox 360 platformunda oynadığımız birçok oyunu Xbox One'da da oynayabileceğiz. Microsoft, sınırlı sayıda oyuna destek sağlayacak olan bu teknoloji ile oyuncuların Xbox One'a en çok gelmesini istediği Xbox 360 oyununu seçmelerini istediği bir anket başlatmıştı. Red Dead Redeption yaklaşık 90 bin oyla anketin ikinci sırasında yer alıyor. Yani dememiz o ki Xbox One sahiplerinin yeni bir Red Dead oyununun duyurusu için Rockstar Games'i beklemesine gerek kalmayabilir. Bakalım Rockstar Games, Red Dead serisinin kaderini nasıl çizecek.