Paladins'in Yapımcısından, Overwatch'un Çakması Söylentilerine Cevap

Paladins'in Yapımcısından, Overwatch'un Çakması Söylentilerine Cevap

Oyun sektöründe bilindiği gibi dedikodular ve troller bitmek bilmiyor. Bazı söylentiler fanlar tarafından oyunun popülerliğini arttırmak amaçlı olmakla birlikte bazılarında da aksine bir girişim söz konusu. İçinde bulunduğumuz zamanın söylentilerinden biriside "Paladins, Overwatch'un çakması gibi söylentiler." Bir oyun inceleme platformu GameSpot konuyu Hi-Rez'in kendisinden dinlemek için ilgili stüdyoya doğru yola çıkıyor.

Todd Harris

Olan biteni kısaca anlatmak gerekirse, Paladins oyunu için bazı insanları söylediği Overwatch'un tekrar pişirilip servis edilmiş hali. Bu arada oyunun dört milyondan fazla seveni de mevcut buraya ekleyelim. Hi-Rez'den bir yetkili olan Todd Harris geçen aylarda bu yorum ve eleştirilere cevap niteliği taşıyan bir yazıyı reddit mesajı olarak yayınlamış ve Harris, oyunun yapımının çok uzun sürdüğünü, Overwatch ile alakalarının olmadığını, sanıldığı gibi bir durum olsa bile ne yapacak bütçeye nede o kadar büyük bir ekibe sahip olduklarını dile getirmişti.

Harris'in bu konuyla ilgili muhattab alınma sebebiyse gününün yarısını Paladins'e ayıran çok yoğun çalışan birisi olması. Harris şu cümlelerle açıklamasına devam ediyor. "Yapımcı olarak ilk odak noktamız eğleneceğimiz ve bazı alanlarda yenilik getirecek bir tür olmasıdır. Overwatch'un tanıtımını yapılırken bizi şaşırttı o zamanlar Paladins kapalı alfa aşamasındaydı. Bunun üzerine aradaki benzerlikleri mümkün mertebe ortadan kaldırmak için uğraştık ve zaman harcadık."

Paladins Overwatch

Harris bir sürü farklılığın olduğunu bunu oynayanların her alanda hissedebileceğini dile getiriyor. Oyundaki fark yaratanların binek kullanabilme, kart sistemi vs. gibi etmenler olduğunu dile getiriyor. Beraberinde de Steam'de yer edindiklerini söylüyor.

Hakkında çıkan olumsuz eleştirilere de cevap olarak şunu belirtiyor:"Hakkımızda konuşulması bunun hiç olmamasından daha iyidir. Eğer ismimiz çeşitli mecralarda geçiyorsa, insanlar sizden bahsediyordur. Bu güzel bir olay. Mesela uzun zamandır pizza yapıyorum. Etrafta pizza yapan bir sürü insan var. Gün gelir büyük bir şirket bu işi üstlenir. İnsanlar "Pizza budur!" derler."

Bu tür muhabbetlere alıştığını yapıcı olanlarla ilgilendiklerini söylüyor. Harris'e soruları soran kişi stüdyoya giderken bu geyiklerden bunalmış ve bezgin bir atmosferle karşılaşmayı beklerken tam tersi bir durumla karşılaştıklarını da ekliyor eklemeden geçememiş. Lakin bu çalışanların hepsi içinde geçerli değilmiş. Thomas Halt şirketin sanat yönetmeni olarak bu muhabbetleri yapıcı değil yıkıcı olarak gördüğünü söylüyor. "Yaptığımıza gelen eleştiriler her türlü içimizi sızlatabiliyor." açıklamasında bulunuyor.

Thomas Holt

Hi-Rez, Expo'da düzenlenen etkinlikte sayıları binleri bulan hayranlarına da değiniyor ve hayranlarından oluşan atmosferin bütün bu sıkıntıları unutturacak cinsten bir enerji oluşturduğunu söylüyor. Paladins'e olumsuz yorumlar yapanların bir kaç saat oynadıktan sonra fikirlerinin değişebildiğini ve hatta bazılarının laflarını geri alıp, özür dilediklerini dahi olduğunu söylüyor.

Benzerliklerin olduğunu düşünülse de işin özü oynayan kitlenin bu durum umurunda değil. Günümüzde bunun gibi örnekte çok fazla mesela Mob'a türü dediğimiz oyun türleri: Dota 2, Lol , Hon yada  MMORPG türünde Wow , Aion vs. Ama sosyal medyadaki oyuncu yorumlarına bakıldığında Team Fortress 2'ye benzeyen Paladins, Paladins'e benzeyen Overwatch şeklinde bir şema oluşuyor kafamızda. Genede rekabet ortamı olması her zaman iyidir oyunculara daha iyi hizmet ve konforun düşük fiyatta sunulmasına da ortam hazırlar ve rekabetin yerde olduğu yerde her daim ilerle olur. Son olarak hangi oyunda mutlu hissediyorsanız kendinizi orada oynamaya devam edin onun bunun etkisinde kalmamaya özen gösterin. :))