Orcs Must Die! Unchained (Beta) İnceleme

Orcs Must Die! Unchained (Beta) İnceleme

Bu yazımızda sizlerle Orcs Must Die serisinin beta aşamasında olan ikinci oyunu Orcs Must Die! Unchained 'yi inceliyoruz. 

Kule defans oyunlarını herhalde sevmeyen yoktur. Üzerimize gelen yüzlerce düşmanı güçlü savunma kulelerimiz ve tuzaklarımız ile durdurmak kadar eğlenceli bir şey daha düşünemiyorum. İşte serinin ilk oyunu olan Orcs Must Die 'da bu eğlenceye yeni bir bakış açısı kazandırmıştı. Bakış açısı derken yanlış anlaşılmasın gerçek anlamda üçüncü şahıs kamera ile defans yapıyorduk. Normalde iki boyutlu olan defans oyunları bu sayede yepyeni bir boyuta taşınmıştı. Kurduğumuz tuzakların yanı sıra aynı zamanda karakterimiz ile de gelen düşmanları öldürmek çok daha ilgi çekiciydi. Bu yönüyle aslında hem TPS hemde Defans unsurlarını bir araya getiren Orcs Must Die, gerçekten başarılı bir iş çıkarmıştı.

orcs-must-die-unchained-oynanis1

Şimdi ise yapımcı firma ikinci oyunuyla bizleri yeniden büyülemeye devam ediyor. Şimdi diyeceksiniz ki ikinci oyunda ne değişti? Tamam anladık hem defans hemde TPS ile oynuyoruz. Böyle bir oyunda ne değişebilir ki? Özetlemek gerekirse Orcs Must Die! Unchained ile artık tamamen MMO türü bir oyun oynuyoruz diyebiliriz. Yani internet üzerinden başka takımlar ile oynuyoruz. Bu sefer kulenize sadece NPC orklar saldırmıyor. Karşınızda farklı bir oyuncu  ve karakteri bulunuyor ve siz onun kulesini yıkmaya çalışıyorsunuz. İlk kim düşman kuleyi yıkarsa o takım kazanıyor.

orcs-must-die-unchained

Şimdi bu söylediğim size LOL veya Dota gibi MOBA türü oyunları aklınıza getirebilir. Aslında biraz benzese de aralarında birkaç farklı taraf var. Bu farklılıklardan ilki oyun sırasında iki farklı koridor bulunması ve bu koridorlardan birisi ile saldırı yaparken diğeri ile sadece defans yapmanız. Defans yaparken ise askerlerinizi hiçbir şekilde kullanamamanız. Yani düşman askerleri ile sizinkiler oyun sırasında hiçbir zaman karşı karşıya gelemiyor. Saldırı yaparken tüm askerleriniz ile düşmana çullanıyorsunuz fakat defans yaparken tamamen tek başınasınız. Kurduğunuz tuzaklar ve karakteriniz ile düşman askerlerini ve düşman karakterini durdurmaya çalışıyorsunuz. İşte oyunun esas özeti bu oldu sanırım.

orcs-must-die-unchained-oynanis

Orcs Must Die! Unchained içerisinde karakterimiz için farklı sınıflar bulunuyor. Bu sınıflar klasik RPG unsurlarından hatırlayacağınız üzere savaşçı, okçu, büyücü, vs. gibi sınıflar. Bu sınıflardan birisini seçerek oyuna giriyoruz ve başlıyoruz tuzaklarımızı kurmaya. Düşmanınızı öldürdükçe puan topluyor ve biriken puanlarla daha sağlam tuzaklar kurmaya başlıyorsunuz. Ayrıca puanları kullanarak karakterinizin yeni yeteneklerini geliştiriyor ve güçleniyorsunuz. Tabi bunların aynısını rakip oyuncuda yapabiliyor. Sonuç olarak ise aksiyonun dibine vuruyorsunuz. Oyun şu anda kapalı beta aşamasında olmasına rağmen maçlar sırasında aksiyon öyle bir artıyor ki bazı durumlarda eliniz ayağınız birbirine karışabiliyor. Oyunun direk farklı oyuncular ile oynanmasının bir diğer artı noktası da bu. İlk oyunda bu kadar heyecan duymuyorduk çünkü sonuçta gerçek bir kişi ile oynamıyorduk. Kaybedersek sadece baştan başlama gibi bir seçeneğimiz bulunuyordu. Fakat bu sefer işler değişiyor. Orcs Must Die! Unchained  oynarken kaybederseniz böyle bir seçeneğiniz olmayacak.

orcs-must-die-unchained-beta

Aşağıdan Orcs Must Die! Unchained fragmanını ve oynanış videosunu izleyebilirsiniz.