Oculus Rift'i Facebook Satın Aldı!

Oculus Rift'i Facebook Satın Aldı!

Oculus Rift, geçtiğimiz günlerde uzun takibin ardından Mark Zuckerburg tarafından satın alındı. Satın almanın tüm ayrıntıları haberimizde!

Bir süredir başarılarıyla ilgileri üzerine toplayan sanal gerçeklik gözlüğü "Oculus Rift", bir süredir Mark Zuckerburg'un takibindeymiş. 

Sanal gerçeklik gözlüğü olarak Sony'nin Project Morpheus'un adıyla kendi prototipini geliştiren Oculus Rift, sosyal ağ devi Facebook tarafından ilgiyle takip ediliyordu.

Mark Zuckerburg öyle gözüküyor ki, bu takibin sonunda şirketi almayı planlamış ve Oculus Rift'i geçtiğimiz günlerde 2 milyar dolara satın aldı. Açıklanana göre Facebook, firmaya 400 milyon dolar + 23.1 milyon hisse verecek. Bunun da değeri 1.6 milyar dolar. Bununla birlikte Oculus Rift, belirtilen hedeflere ulaşırsa, ekstra bir 300 milyon dolar'lık ödeme de alacak. Satın alma işleminin belirtilene göre 2014 ikinci çeyreğinde gerçekleşeceği söyleniyor.

Oculus Rift, merkezi Irvine, California'da olan şirketinde çalışmalarına devam edecek ve Facebook şirketinin bağımsız bir bölümü haline gelecek.

Satın alma ile Mark Zuckerburg, günümüzün kullanılan sisteminin mobil olduğunu, gelecekte kullanılacak platformlar için şimdiden hazırlık yaptıklarını söyledi ve şu sözleri ekledi;

"Oculus'ün bugüne kadar oluşturulan en yaratıcı sosyal platform olma ve bizim çalışma, oynama ve iletişim anlamında her şeyi değiştirme şansı var."

Oculus Rift firması ilk başlarda Kickstarter'da sadece bir proje olarak işe başlamıştı. Öyle ki sonrasında bir kaç firma bu projeyi destekledi ve  2013'ün mayıs ayında 16 milyon dolar, 2013'ün aralık ayında ise 75 milyon dolar destek almıştı.

Günümüzde Oculus Rift, bilgisayar üzerinde sanal gerçeklik başlığı olarak kullanılmakta. İleride bu başlığın Android'e de geleceği söyleniyor.

GÜNCELLEME: Satın almadan sonra yatırımcılar ve ürünü satın alanların yorumları pek de iç açıcı gözükmüyor. O yorumlardan biride Minecraft'ın yaratıcısı Markus Persson tarafından yapıldı. İşte o yorumlardan bazıları:

"Nasıl hayal kırıklığı yaratan bir durum, daha ürün çıkmamış, para kazanmaya çalışıyorlar. Sanal gerçeklik oyunculuğunu bitirdikleri için teşekkürler, artık sosyal sanal gerçeklikle takılırız"

"Paramı geri istiyorum, olan şeye inanamıyorum. Bu ürünün geleceği ile ilgili çok iyi düşüncelerim vardı ve yatırımıma böyle mi karşılık alacaktım, gerçekten hayal kırıklığı"

Acaba Oculus Rift'in satın alınması bir hata mı? Sizler ne düşünüyorsunuz?