Minecraft Yasaklanmak Üzere

Minecraft Yasaklanmak Üzere

Minecraft, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuklarda sosyal sorunlara yol açtığı gerekçesiyle yasaklanabilir.

Bundan 1 ay öncesinde gündeme gelen Minecraft'ın yasaklanma durumu halen daha konuşuluyor. Bugün alınan haberlere göre ise  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Minecraft hakkında bir rapor hazırlamış. Bu uzun süreç içerisinde incelenen oyun ne yazık ki adını temize çıkaramamış durumda.

Hazırlanan rapordaki maddeleri sıralayacak olursak;

[quote_center]

-Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.

-Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.

-Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.

-Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.

-Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

[/quote_center]

Şu anda Bakanlık, mahlemeden yasak kararının çıkmasını bekliyor. Karar çıktığı anda Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne, daha sonra ise internet servis sağlayıcılarına ulaşacak. Sonuç olarak ise ülkemizde artık Minecraft'ı satın alamayacak veya oynayamayacağız.

Piyasada bulunan bunca şiddet içerikli oyun varken neden Minecraft'ın yasaklandığı ise ayrı bir soru işareti. Ayrıca tüm dünyanın bu oyunu oynarken sadece bizim ülkemizde yasaklanması da ilginç bir durum.