Korsan oyunların şirketlere zararı açıklandı!

Korsan oyunların şirketlere zararı açıklandı!

Günümüzde milyarlarca doların döndüğü bir endüstri haline gelen oyun dünyasının 2014 yılındaki korsan karnesi açıklandı.

Oyun endüstrisi günümüzde öyle bir noktaya geldi ki adeta milyarca doların aktığı bir nehire dönüştü. Hemen hemen her evde bir oyun konsolu veya oyun amaçlı olarak satın alınmış bir PC bulunuyor. Hâl böyle olunca bu endüstriden payını almak isteyen isteyen geliştiriciler hızla yeni oyunlarını piyasaya sürüyorlar.

Oyun endüstrisini bir pastaya benzetip örnek vermek gerekirse, PC platformunun bu pastadaki payının oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz. Haliyle milyarlarca doların aktığı bu nehirde yüzmek isteyen geliştiriciler oyunları piyasaya sürmeden önce PC platformunu da pas geçmek istemiyor. Fakat hepimizin de bildiği gibi PC platformunun bu sektörü bu derece ileri taşıdığı gibi bir o kadar da geriye götüren bir eksisi var. O da korsan oyunlar. Ne yazık ki korsan oyunlar oyun endüstrisine en büyük zararı veren etkenlerden biri. Öyle ki korsan oyunların şirketlere zararı milyar dolarları aşmış durumda.

Arxan Technologies isimli bir teknoloji şirketinin yaptığı araştırmaya göre korsan oyunların video oyunu geliştiricilerine zararı dudak uçuklatan seviyelerde. 2014 yılında korsan yollardan elde edilen video oyunları, geliştirici şirketlere 74 milyar dolarlık kayıp yaşatmış. Bu sayı gerçekten hiç azımsanamayacak kadar yüksek.

Korsan oyunlar PC platformunun bir gerçeği konumunda. Korsan kullanımının önüne geçmek ise yine geliştirici şirketlerin elinde olan bir şey. Yetkililer, oyunların çok oyunculu içeriklerine ağırlık verilmesi durumunda korsan kullanımının azalacağını düşünüyor.