İlk Türk MMOFPS Oyunu Zula'yı İnceledik

İlk Türk MMOFPS Oyunu Zula'yı İnceledik

İlk ve tek Türk yapımı MMOFPS oyunu Zula, MadByte Games ve Lokum Games tarafından uzun uğraşlar sonucunda hayata geçirildi. Şu an açık beta sürümünde olan oyunu test ettik ve sizlerinde hoşuna gideceğini umuyoruz.

Zula bir çok konuda ilklerin yaşandığı bir oyun.Gelişim süreci boyunca gerek Youtube kanalı olsun gerekse resmi siteleri üzerinden Zula'nın gelişim aşamalarını videolu ve yazılı olarak takipçilerine sunuyorlar. Gelişim aşamalarının açıklamalı olarak anlatılması herkesin ilgisini çekmeyebilir. Ancak oyun geliştirilirken yaşanan bütün sıkıntılar ve aksaklıklar çok güzel bir şekilde dile getirilmiş. Bu şekilde bir oyun üzerinde çalışmayı hedefleyen kişiler için hem bir örnek niteliğinde hem de bulunmaz bir kaynak.

Zula Beta süreci boyunca tamamen ücretsiz olarak yayınlanıyor. Ancak oyun içi tasarımlarına baktığımız zaman diğer oyunlar gibi aylık abonelik ücretleri yerine gelişmiş silahları belli bir ücret karşılığında satmayı hedefliyor.

Oyun grafiklerine baktığımız zaman bilgisayar oyunları kategorisinde en iyi grafiklere sahip oyun diyemeyiz tabi ki de. Oyun her model bilgisayarda stabil şekilde çalışabilecek ve geniş bir kitleye hitap edebilmesi için optimize edilmiş. Bu yüzden grafiklerinin bu amaç doğrultusunda yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Oyun sesleri, grafiklerinden çok daha iyi  ayrıca Türkçe seslendirmeli oyunlar içerisinde en iyi oyunlardan bir tanesi diyebiliriz. Oyun içerisinde yer alan sesler diğer FPS oyunları ile aynı kelimeleri içerse de seslendirme açısından oldukça başarılı.

Sonuç olarak Zula grafik ve oynanış açısından orta seviye bir oyun olsa da ses ve birçok konuda ilk olması açısından denemeye değer bir oyun diyebiliriz. Ülkemizi bu alanda oldukça iyi temsil edeceğine inandığımız MadByte  Games'i tebrik eder Zula'nın istenilen yere gelmesini umut ederiz.