GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Rockstar North tarafından geliştirilen oyun 2013 yılında piyasalara sürüldü. Oyunu zaten bilmeyen yok. GTA serisinin takipçisi oldukça fazla. Aksiyon- macera tarzı bir oyun olarak birçok kişinin gözdesi. GTA serisinde en çok dikkat çeken ve beğenilen özellik tabii ki sürükleyici olması. GTA5 sürümünde de aynı akıcılık devam ediyor. Oyun bu sürümde diğerlerine göre konuya daha ani bir şekilde giriyor. Oyun çıkmadan önce GTA 5 sistem gereksinimleri için birçok kişi merak içindeydi. GTA serisi zaten birçok oyun severin markajı altında olduğundan sistem gereksinimleri konusunda da oldukça fazla araştırmaların olduğu görülüyor. En çok aranılan konulardan birisi de GTA 5 önerilen sistem gereksinimleri. Oyunu tam performans olarak oynamak isteyen çok kişi var. Bu neden ile de önerilen sistem gereksinimleri en çok aranan konulardan birisi. Bunun yanında GTA 5 minimum sistem gereksinimleri konusunda yapılan aramalar da azımsanmayacak kadar araştırılan konular içinde. Beklentileri boşa çıkarmayan oyun piyasaya çıktığından beri birçok kişinin gözdesi oldu. Oyunda konu tema aynı bile olsa verdiği heyecan ve zevk bize başka bir şey aratmıyor.

Rockstar North’ un geçtiğimiz sene geliştirdiği GTA 5, GTA serisinin son sürümü olarak beklentilerin üstünde geliştirilmiş bir oyun diyebiliriz. Oyunun diğer serilerini oynayanlar bilirler. Daha önceki serilerde de dinamikler konusunda şanslıydık. Son sürümde de bu konuda şanslıyız. Oyuna girişte kendimizi hemen bir soygun içinde buluyoruz. Oyunun hemen bir soygun ile başlaması zaten bize bir heyecan kazandırıyor. Sürükleyici bir oyun olduğunu zaten biliyoruz. Ama diğer sürümleri hatırlarsanız direkt bir olay alanında bulunduğumuz bir sürümü yoktu. GTA 5 bu özelliği ile hemen vereceği zevki hissettirmeye başlıyor. Grafik kalitesine baktığımızda yine kendini gösteren bir kalitede. Eski sürümlerdeki özelliklerine ufak tefek yenilemeler getirilmiş. Oyunda bu sürümde daha gerçekçi bir görsellik hakim.  Rockstar North, oyun çıkmadan önce karakter değişimi konusunu çok fazla vurgulamıştı. Bu özellik sayesinde acil durumlarda karakter değişimi yapabiliyoruz. Yani tehlike içinde iken etkili bir karakter yerine geçerek o duruma müdahale edebiliyoruz. Oyunun başında zaten bu durum için hemen bir olay ile karşılaşıyoruz. GTA 5 sistem gereksinimleri konusunda yapılan aramaların yoğunluğu sebepsiz değil. Bu sürümde karakter değişimi gibi birçok özellik var. Bu özellikleri tam olarak kullanmak isteyenler belli ki sistem gereksinimleri için önceden hazırlık yapmak istediler. Rockstar GTA 5 sürümünün farklı olacağını zaten duyurmuştu. Bu sürümde de beklentilerin boşa çıkmadığını görüyoruz.

Grafikleri konusunda çok detaylı çalışmalar yapılmamış olsa da oyunun sürükleyiciliği bu detayları arka planda bırakıyor. Oyunun ilk görevinden sonra peşimizde 5 yıldızlı polis oluyor. Oyuna sanki sonundan başlıyoruz gibi bir durum oluyor. Genellikle oyunda en son kısımda yaşanan heyecan bu oyunda ilk başta başlıyor. GTA 5 minimum sistem gereksinimleri ile de aynı heyecanı yaşayabiliriz ama eminim ki önerilen gereksinimler ile çok daha zevkli bir oyun olacak. GTA 5 sürümünde farklı bir durumda, oyun içinde bulunan haritanın bu sürümde 3 boyutlu olması. İlk görevden sonra oyuna normal akışında devam ediyoruz. Şehir yapısında bir değişiklik yok. Ama oyunun ilk olarak bir aksiyon içinde başlaması ile kendimizi hep olayla içinde buluyoruz. GTA 5 son sürümünde hedefi sürükleyicilik üzerine koymuş gibi görünüyor.  GTA 5 önerilen sistem gereksinimleri ile oynandığında oyunun akıcılığı daha belirgin oluyor. Oyun gerçekten de aksiyon oyunlarının hakkını veriyor. Diğer sürümlerde de zaten oyunun heyecan dolu olduğunu biliyorduk. Bu sürümde de aynı şekilde devam etmiş ve hatta verdiği heyecanı birkaç doz arttırmış görünüyor. Peşimizdeki polislerin bizi hiç rahat bırakmaması ile hep bir kaçış halindeyiz. Bu sürümde polisten kurtulmak da zorlaştırılmış. Şehir yapısı genel görünüm itibari ile aynı olsa da yollarda bazı değişiklikler yapılmış. Daha dik yokuşlar ve daha dar yollar olduğu görülüyor. Oyunda sürekli bir görev halinde oluyoruz. Oyunun başından itibaren görev içinde olduğumuz için bu bir dezavantaj da olabiliyor. Bunun dışında sesler konusunda da çok büyük değişiklikler yok.  Bu sürümde verilen görevi yapmadığımızda oyun belli bir süre sonra duruyor. Görevi yapmadan oyunda ilerleme şansımız yok. Bu neden ile de verilen görevi mutlaka yapmamız gerekiyor. Yani sürekli bir heyecan içinde olmaya mecbur kalıyoruz.

Grand Theft Auto 5 Sistem Gereksinimleri;

En Düşük (minimum) Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7 64bit

İşlemci: İntel i3/i5/i7 veya dört çekirdekli AMD FX Serisi

Bellek: 4 GB veya üzeri

Gerekli boş Harddisk alanı: 30-35 GB

Ekran Kartı: Nvidia GTX 460 ve üzeri veya AMD HD 6800 ve üzeri (256 bit Ekran Kartı ) Shader Model 4.0 ve üzeri, DirectX 10

Ses Kartı: DirectX 9.0 Uyumlu ses kartı

Önerilen (maximum) Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: Core i5-2500T 2.3GHz

Ekran kartı: Phenom II X4 975, GeForce GTX 480 Radeon HD 6970

Hafıza: 6 GB RAM

İşletim sistemi: Win 7 64

Ses kartı: DX 11 HDD

Gerekli boş Harddisk alanı: 50 GB

Grand Theft Auto 5 en düşük (minimum) sistem gereksinimleri detayları:

GTA 5 minimum sistem gereksinimleri sayesinde yeni sürümün heyecanını tadabiliriz. Oyun her bakımdan zaten heyecan verici. Eski sürümlerinde de heyecan vericiydi. Fakat GTA 5 eski sürümlere göre daha hareketli başlıyor ve aynı hızda devam ediyor. Görev seçme şansımız yok. İlk başta oyunda görevler sırayla tamamlanıyor. Bu nedenle de oyunda sürekli bir hareketlilik var. Sistem açısından gerektirdiklerine bakarsak işletim Sistemi için Windows 7 64bit, ,işlemci İntel i3/i5/i7 veya dört çekirdekli AMD FX Serisi, bellek  4 GB veya üzeri, Sabit Disk Boş Alan30-35 GB, Ekran Kartı  Nvidia GTX 460 ve üzeri veya AMD HD 6800 ve üzeri (256 bit Ekran Kartı ) Shader Model 4.0 ve üzeri, DirectX 10 ve Ses Kartı için de DirectX 9.0 Uyumlu ses kartı özellikleri gerekiyor.

[gallery columns="4" link="file" ids="4933,4932,4931,4930,4929,4928,4927,4926" orderby="rand"]

Grand Theft Auto 5 önerilen (maximum) sistem gereksinimleri detayları:

Belki de GTA 5 sürümünü önerilen sistem gereksinimleri ile oynamamak gerekir. Oyunda heyecanın dozu düşmediği için GTA 5 önerilen sistem gereksinimleri ile daha fazla heyecan bizi yorabilir. Tam performansta oynamak isteyenler internette en çok bu konuda aramalar yapıyorlar. Aksiyon oyunlarının heyecanını hissetmek isteyenler GTA 5 sürümünü mutlaka tam performans olarak oynamalılar. Tam performans için işlemci Core i5-2500T 2.3GHz, Ekran kartı Phenom II X4 975, GeForce GTX 480 Radeon HD 6970, Hafıza 6 GB RAM, işletim sistemi: Win 7 64, Ses kartı: DX 11 HDD, Boş hard disk alanı:50 GB HDD özellikleri gerekiyor. Bu özellikler ile oyunu tam performans oynayabiliriz.