Grid: Autosport Sistem Gereksinimleri

Grid: Autosport Sistem Gereksinimleri

Codemasters tarafından geliştirilen oyun, yarış oyunu sevenler için popüler olarak değerlendirilebilecek bir oyun olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Yaklaşık 2 ay önce piyasalara sunulan oyun, bir yarış oyunundan beklenen özelikleri sunabiliyor. Grid Autosport sistem gereksinimleri içi yaptığım incelemede ise oyun sistem için oldukça fazla beklenti içinde görünüyor.  Grafiklerine bakıldığında oyunun bu beklentisinde haklı olduğunu görmek mümkün. Grid Autosport minimum sistem gereksinimleri RAM ve ekran kartı için yüksek bir seviyede beklenti içinde görülüyor. Yani oyunun minimum potansiyelde oynamak bile büyük bir keyif verecek gibi. Özellikle de oyun konsollarında oynandığında kendimizi gerçek bir yarış içinde hissedebiliriz. Grid Autosport önerilen sistem gereksinimleri ise zaten şuanda PC donanımı açısından en son sürümleri içeriyor. Oyun yapımcıları oyunu daha çok oyun konsolları için düzenlemiş gibi görülüyor. Yarış oyunları konusunda başarılı çalışmaları olan Codemasters bu oyunu ile de dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.

Yarış oyunları içinde herkesin bildiği bir oyun olan Need for Speed oyununa popüler bir yan oyun geldi. Yaklaşık 2 ay önce piyasaya sürülen oyun piyasada oyun severlerin çok dikkatini çekiyor. Çünkü oyunda ciddi bir grafik ve ses efekti modernizasyonu var. Yarış oyunlarından beklenen tüm özellikleri barındırıyor. Oyuncuya da ciddi bir keyif veriyor. Tek oyuncu ve çoklu oyunculu seçenekleri ile istediğimiz şekilde oyunu oynayabiliyoruz. Görsel özelliklerinin gerçekçi olması aslında oyuna biraz ciddiyet katmış diyebiliriz. Çok önemli görevler peşindeymişiz hissiyatı veriyor. Bu da oyunun keyifli kılan bir diğer özellik. Grid Autosport sistem gereksinimleri detaylarından da anlayabileceğimiz oyun daha çok oyun konsolları için yapılmış. PC özelliklerinin yüksek seviyede olması bize bunu düşündürüyor. Oyun ilk olarak 2008 yılında yayınlandığında biraz eleştirilmişti. Oyunda görsel ve dinamik açıdan olumsuz özellikler vardı. Grid 2 ile bu olumsuz detaylar yine devam etti ama oyunda farklı güncellemeler yapılmıştı. Güncellemelerden birisi grafikler ile ilgili idi. Ama Grid 2 oyunu sadece bir yıl aradan sonra yayınlanmıştı ve oyun için çok büyük katkılar yoktu. Oyunda çoklu oyunculu kısımda bir takım olumsuzluklar vardı. Grid serisi için bu düşünceler var iken şimdi de Grid Autosport çıktı. Görsel açıdan oldukça iyi ve oyunda farklı modlar var. Oyunda en çok dikkat çeken yenilik kariyer modu. Diğer modlarda yine sokak yarışları, Formula e turnuvalar var. Bunun haricinde bir de kariyer modu eklenmiş. Kariyer modu biraz dezavantajlı olsa da farklı bir mod olarak oyuna farklı bir heyecan katıyor. Bugüne kadar geliştirilmiş olan yarış oyunları arasında değişik modları ile öne çıkan bu oyun konusunda yapımcılar oldukça iddialı idi. Oyunda iddialı kısımlar da yok değil ama dezavantajlı kısımları da var.

Yarış oyunlarından beklenen görsellik Grid Autosport ile sağlanmış görülüyor. Oyunda yine eski serilerde olan modlar var. Bunun haricinde bir de kariyer modu var. Kariyer modunun diğer modlardan farkı yanımızda bir takım arkadaşımızın olması. Takım arkadaşız aslında oyunda bize dezavantajdan başka bir şey olmuyor. Yanımızda sürekli komut veren ve tek faydası oyunda sonuncu olmamamızı sağlana bu arkadaş çoğu zaman oyunda geri planda kalmamıza neden oluyor.  Grid Autosport minimum sistem gereksinimleri ile de bu oyunu tüm heyecanını yaşayarak oynayabiliriz. Oyunda yine seviye atlayarak hedefimize ulaşmaya çalışıyoruz. Oyunda hedefimiz Grid turnuvasına katılabilmek. Tüm seviyeleri atladıktan sonra bu turnuvaya katılmaya hak kazanıyoruz. Sokak yarışları bence en keyifli olanı. Sokaklar daha özgür oluyor. Kuralların biraz daha az olması bu moda daha fazla heyecan sağlıyor. Oyun görsel açıdan kaliteli olduğu için kendimizi gerçek bir yarışta hissedebiliyoruz. Bu da bir yarış oyunundan beklenen en önemli özellik. Kariyer modunun diğer bir dezavantajı da turnuvalarda bazı yarışları tekrar tekrar oynatması. Aynı yarışı birçok defa tekrarlamak durumunda kalabiliyoruz. Bu da oyunda sıkıcılık yaratabiliyor. Bunun için de oyunda daha çok sokak yarışları seviliyor. Tekrar zorunluluğu olmayan ve kuralların daha az olduğu sokak yarışlarında bütün sokakların hakimi oluyoruz. Görsel açıdan ne kadar iyi olsa da oyunda olan dezavantajlar da az değil. Oyunun başından sonuna kadar aynı aracı kullanmak zorunda kalmamız da ayrı bir eziyet sanki. Oyunda arcı modifiye etmek yok ya da değiştirme seçeneği yok. Bu da yarış oyunları için hiç hoş bir durum değil.

[baslik]Grid: Autosport Sistem Gereksinimleri;[/baslik]

Grid:Autosport en düşük (minimum)sistem gereksinimleri:

İşletim Sistemi :Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon

İşlemci :Core 2 Duo E6600 2.4GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 5400+

RAM : 4 GB

Gerekli Boş Harddisk Alanı : 20 GB

Ekran kartı :GeForce 8600 GT 512MB GDDR3 ya da Radeon HD 2600 XT(+1024MB)

DirectX :DX 11

Grid:Autosport tavsiye edilen (önerilen)sistem gereksinimleri:

İşletim Sistemi :Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon

İşlemci :Core i7-920 Quad 2.67GHz ya da FX-4100

RAM : 8 GB

Gerekli Boş Harddisk Alanı : 20 GB

Ekran kartı :GeForce GT 640 144 Shaders ya da Radeon HD 7570(+1024MB)

DirectX :DX 11

Grid:Autosport en düşük (minimum)sistem gereksinimleri

Popüler yarış oyunları dünyasına adım atan Grid:Autosport en düşük (minimum)sistem gereksinimleri bakımında yüksek beklentiler içinde. Daha çok oyun konsolları için geliştirilmiş gibi görünen oyunun son sürümü yarış severlerin ilgisini çekiyor. Oyunda yarış heyecanını tam olarak yaşayabiliyoruz. Ama farklı detaylarda maalesef dezavantajlar var. Özellikle de oyundaki kariyer modu kısmı herkesi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Minimumdaki sistem gereksinimleri işletim sistemi  için Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon, işlemci için Core 2 Duo E6600 2.4GHz ya da Athlon 64 X2 Dual Core 5400+, 4GB RAM, 20 GB Harddisk alanı, ekran kartı olarak GeForce 8600 GT 512MB GDDR3 ya da Radeon HD 2600 XT(+1024MB) ve DirectX :DX 11 gerekiyor.

Grid:Autosport tavsiye edilen (önerilen)sistem gereksinimleri

Grid Autosport 2 ay önce çıktığında sistem gereksinimleri ile herkesi şaşırtmıştı. Bu konuda oyun geliştiricilerin yaptıkları yorumlar oyunun görsel açıdan çok iyi olacağı yönünde idi. Bunun için de ekran kartı, Ram ve işletim sistemiz açısında oldukça yüksek seviyede beklentili bir oyun ile karşı karşıyayız. Oyun konsolları ile oynandığında oyuncuya ciddi bir keyif veren oyun PC ile de heyecan veriyor. Grid:Autosport tavsiye edilen (önerilen)sistem gereksinimleri için İşletim Sistemi olarak Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon, işlemci  için Core i7-920 Quad 2.67GHz ya da FX-4100, 8 GB RAM, 20 GB boş harddisk alanı, ekran kartı  için GeForce GT 640 144 Shaders ya da Radeon HD 7570(+1024MB) ve DirectX :DX 11 gerekiyor. Yüksek seviyede olan bu gereksinimler ile oyundan olan beklentiler karşılanabiliyor. Heyecanlı yarış oyunları arasında yerini alan Grid Autosport ile istediğiniz heyecanlı yarışlara katılabilirsiniz. Dezavantajlı tarafları olsa da oyun genel olarak istediğimiz tadı veriyor.