Grand Theft Auto 5 toplam 52 milyon adet sattı

Grand Theft Auto 5 toplam 52 milyon adet sattı

Her geçen gün yeni bir rekora koşan dünyanın en popüler açık dünya oyunu Grand Theft Auto 5, 52 milyon satış sayısına ulaştı.

Rockstar Games'in rekorlara doymayan açık dünya aksiyon mecara oyunu Grand Theft Auto 5'in yayımcılığını üstlenen Take-Two Interactive yayımladığı finansal raporlarında Grand Theft Auto 5'in güncel satış rakamlarını açıkladı.

Dün sizinle İngiltere'te 5 milyon sattığını haberinin paylaştığımız Grand Theft Auto 5'in tüm dünya genelinde yaptığı satışlar 52 milyonu aştı. Bu sayı pek çok ülkenin nüfusundan bile fazla. Geçtiğimiz Şubat ayı itibari ile satış sayısı 45 milyon olarak açıklanan Grand Theft Auto 5, bu sayıya 7 milyon daha ekledi. Tabii bu kısa sürede gerçekleşen hızlı artışın arkasında Grand Theft Auto 5'in PC sürümünün yayımlanmasının etkisi bir hayli büyük.

Yayımlanan raporda Grand Theft Auto 5'in PC satışlarının %75'inin dijital platformlardan gerçekleştiği açıklandı. Buna  göre PC oyuncuları kutulu ürünler yerine dijital ürünleri daha çok tercih ediyor.

Dünyanın en çok satan video oyunları listesinde zirveye koşan Grand Theft Auto 5'in yeni satış rakamları ile listedeki dördüncü sırası değişmedi. Listenin üçüncü sırasında ise 65 milyon satış sayısı ile Minecraft yer alıyor. Sürekli olarak güncellenmesi ve PC platformunda gerek grafik gerekse özellik bakımından gösterdiği başarıdan ötürü satış sayısı hızla artmakta olan Grand Theft Auto 5'in kısa sürede Minecraft'ı geçip listenin üçüncü sırasına oturması kaçınılmaz. Her ne kadar Minecraft'ı yakalaması kaçınılmaz gözükse de Grand Theft Auto 5'in tüm zamanların en çok satan oyunu olması için daha önünde uzun bir yol var. Zira listenin ilk sırasındaki oyun olan Tetris, 100 milyon satmış durumda.

Take-Two Interactive'in finansal raporlarında yer alan yayımcılığını yaptığı diğer oyunlardan Evolve büyük bir ilgili görerek yakın bir zamanda çıkmasına rağmen 2,5 milyon satışa, WWE 2K15 ise 3 milyon satışa ulaşmış durumda.