Colin McRae Rally Remastered inceleme

Colin McRae Rally Remastered inceleme

Colin McRae Rally efsanesi geri dönüyor. Bu yazımızda sizlerle yeniden hazırlanan efsane oyun Colin McRae Rally Remastered 'ı inceliyoruz. 

 Colin McRae Rally serisini eski oyuncular daha iyi bilirler. Özellikle 2. oyunu ile bizleri bilgisayarların başına kitlemeyi başaran bu oyun gerçekten zamanının en iyi rally oyunuydu diyebilirim. Arabanın hasar alması ve bu hasarları kısıtlı imkanlar ile düzeltmek şahsen benim için inanılmaz zevkli bir olaydı. İşte yapıncı firma Codemasters bizlere Colin McRae Rally Remastered ile bu efsane oyunu yeniden sunuyor. Üstelik bu sefer yepyeni grafikler ile beraber.

 Oyun bu sefer HD grafikler ile bizleri karşılıyor. Eski sürümü ile aralarında dağlar kadar fark olsa da yine de çok yüksek kalite beklemeyin. Zaten grafik seçeneklerinde sadece çözünürlük ayarı ve düşük/yüksek olma üzere detay ayarı bulunuyor. Oyunda yarışa girdiğinizde ise eskiden oynadığımız oyunun tıpatıp aynısı bizleri karşılıyor. (insan duygulanıyor vallahi). Oyunun menüsü hariç her şeyi birebir aynı yapılmış. Fakat üzerinde çok az uğraşılmış diyebilirim. Yani oyunda olumlu anlamda değişen tek şey grafikleri olmuş.

colin-mcrae-rally-remastered-oynanis

Öncelikle ilk girişte oldukça basit ve sıradan bir menü bizleri karşılıyor. Yeni arabalar açabilmek için championhip kısmına giriyoruz ve ilk yarışımıza başlıyoruz. Yeni arabalar demişken hemen heVeslenmeyin çünkü oyunda sadece 3 tane araba ve toplamda 3 harita var. Yani oldukça küçük bir oyun. Neyse gelelim yarışa. Yarışa girdiğimizde oyun mekanikleri eskisi ile tıpatıp aynı. Arabanın kontrollerinden savrulmasına kadar hiçbir şey değişmemiş. Bir tek dikkatimi çeken nokta zıplamalarda aracınız takla atabiliyor. Eski oyunda böyle bir şey olmadığı için son sürat rampalardan uçabiliyordunuz fakat bu sefer fren yapmak zorunda kalıyorsunuz. Birde yine çok fazla zıpladığınızda oyundaki bir hatadan dolayı aracın ön burnu yere değince sanki bir duvara toslamış gibi bir anda çarpıyor ve duruyorsunuz. Bu da oldukça kötü olmuş.

colin-mcrae-rally-remastered-inceleme

Fakat oyunun kötü yanları ne yazık ki bunlarla bitmiyor. Oyunun menüsünün basit olduğunu söylemiştim. Yarış aralarında aracınızı tamir etmek istediğinizde sadece tekerleği, motoru, süspansiyonları, direksiyonu ve dış görünüşü düzeltebildiğinizi göreceksiniz. Bunun dışında ne bir motor ayarı, ne süspansiyon ayarı ne de fren ayarı hiçbir şey yapamıyorsunuz. Eski oyunu hatırlayacak olursak aracın her şeyini teker teker ayarlayabiliyorduk. Örneğin arkadan çekiçli yaparak daha az kaymasını sağlayabiliyor veya frenleri sadece ön kısma alarak daha etkili fren yapabiliyorduk. Bunların hiçbirisi yeni oyunda bulunmuyor.

colin-mcrae-rally-remastered1

Aracın hasar alması da oldukça kötü olmuş. Bir yere vurduğunuz zaman sadece aracın köşeleri yamuluyor veya bir süre sonra tampon düşüyor. Fakat bu görseller oldukça düşük kalitede yapıldığından bizlere hiç o gerçekçilik havasını veremiyor. Oyunun en kötü yanı ise inanılmaz kolay olması. Her oyunu ilk sırada bitirebiliyorsunuz. Bir tek asfalt bölüm sizleri biraz zorlayabilir fakat bir süre sonra da oraya alışıp duvarlara vurmamaya başlayarak birinci olabiliyorsunuz.

Colin McRae Rally Remastered için kısaca nostalji yapmak isteyenler için diyebilirim. Eğer bu oyunu yeni alacaksanız kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü sevmeyeceksiniz. Codemasters bizlere eski oyunu yad etmek adına grafikleri iyileştirip daha basit bir oyun sunmuş o kadar.

colin-mcrae-rally-remastered-subaru