Agar.io Türkiye sunucusu açıldı!

Agar.io Türkiye sunucusu açıldı!

Kısa sürede dünya çapında geniş bir kitleye ulaşmayı başaran Agar.io oyununun Türkiye sunucusu açıldı.

Agar.io nedir, nasıl oynanır?

19 yaşındaki Brezilyalı bir genç tarafından geliştirilen çok oyunculu bir tarayıcı oyunu. Oyunun temeli daireler üzerine kurulu. Bir daire olarak başladığımız oyunda bizden küçük daireleri yiyerek kendi dairemizi büyütüyoruz. Haritada rastgele oluşan küçük daireler dışında bizimle birlikte yarışan rakiplerimiz de aynı amaçla yol alıyor. Eğer rakiplerimizin daireleri kendi dairelerimizden büyük olursa bizi yiyebiliyorlar.

Daireniz büyümeye başladığı zaman "Space" tuşuna basarak dairenizi istediğiniz kadar parçaya bölebilirsiniz. Space tuşuna bastığınız zaman bölünen parçanız mouse yönünde belli bir süre ivme kazanır ve sizden uzak küçük daireleri bu sayede yiyebilirsiniz. Dairenizi büyütmek adına çok önemli olan bu özelliği mutlaka kullanmanız gerekecek. Çünkü daireniz büyüdükçe hızınız azalıyor. Oyunun bir diğer kontrol tuşu olan "W" tuşuna basarak dairenizden küçük parçaları bölüp mouse yönünden fırlatabiliyorsunuz. Bu özelliğin Space kısayolundan farkı ise şu ki, bölünün parçaları kontrol edemiyorsunuz. Rakiplerinizin ve ya arkadaşlarınız ile oynuyorsanız arkadaşlarınızın dairesini büyütmek için kullanabileceğiniz bu özellik, oyunda çok önemli bir rolü daha üstleniyor. O da çevrenizdeki dikenli daireleri büyütmek oluyor. Oyunda dairemizi büyütmeye çalışırken oyuncular tarafından kontrol edilmeyen ve haritanın belli başlı köşelerinde bulunan dikenli dairelerden de kaçıyoruz. Eğer daireniz bu dikenli dairelerden küçükse dikenli dairelerin size bir zararı olmuyor ve içinden geçebiliyorsunuz. Bu daireler kaçmak dışında kovalarken de büyük görev üstleniyor. Dairenizi bu dikenli dairelere doğru hareket ettirip W tuşuna basarsanız dikenli daireye doğru fırlattığınız parçalarınız yeni bir dikenli dairenin oluşmasına neden olacak ve bu daire parçalarınızı fırlattığınız yönde bir ivme kazanacak. Bu sayede rakiplerinizi patlatmak ve küçük parçalara bölmek için üzerlerine dikenli daireler fırlatmış olacaksınız.

Kısa sürede büyük kitlelere ulaşarak bağımlılık haline gelen bu oyun, Türkler tarafından da sıkça oynanıyordu. Oyunda bir çok kıtanın sunucusu bulunuyor. Türkleri de Türkiye'ye en yakın olan Avrupa sunucusunda sıkça görüyorduk. Fakat yine de oyundan kopmalar, pingin yüksek olmasından dolayı oluşan lag sorunları yaşanabiliyordu. Artık bu gibi durumlarla karşılaşmak zorunda değiliz. Geçtiğimiz günlerde oyuna Türkiye sunucusu eklendi. Artık bu sayede daha az ping ile oynayacak ve bağlantı sorunları yaşamayacağız.