The Last of Part 2 inceleme

The Last of Part 2 inceleme

Oyuncular 7 yıl önce ilk oyunuyla büyüleyen The Last of Us oyunun ikinci oyununu sabırsızlıkla bekliyordu. 7 yıl aradan sonra The Last of Us Part 2 ile hasret bitmiş oldu. Oyunun hikayesi neredeyse tüm oyuncuları derinden etkilemişti. Naughty Dog stüdyosunun büyük bir sürprizi olan The Last of Us Part 2, ilk duyumların gelmesinin ardından çok iyi bir oyun olacağı belli olmuştu. Hikâye örgüsü, sunumu, oynanışı, dövüş mekanikleri ve grafikleriyle oyuncunun övgüsünü hak eden bir oyun olduğunu kanıtladı. Oyunu oynayan oyuncular tüm bu düşüncelerin oyun için az bile kaldığını söylemektedirler. The Last of Part 2 incelemesi bekleyenleri heyecanlandırmış durumda. Nitekim oyun hakkında bilgi almak isteyen pek çok oyuncu, oyun hakkında bilgi verilecek zamanı sabırsızlıkla beklediler.

         Günümüzde çok oyunculu ve Battle Royale oyunlarının çoğaldığını söylemek mümkün. Ancak Sony şirketi insanlara dokunacak çok etkili hikayeler barındıran oyunlar yapmaktadır. Oyunlarında hikayeleri baz alması ve oyunculara bu hikâyeyi işleyebilmesi açısından Sony şirketi pek çok oyuncu tarafından başarılı bulunmaktadır. O yüzden Death Stranding ve Red Dead Redemption 2 gibi oyunlar hikâye temelli ve oyuncular tarafından çok beğeni görmüş oyunlardır. The Last of U Part 2 de içinde etkileyici bir hikâye barındırıyor.

The Last of Us Part 1 Hikayesi Nasıldı?

          The Last of Us Part 2, çıkan ilk oyundaki zamanın 5 sene sonrasında geçmektedir. Ellie ve Joel isimli karakterler bulundukları yerden Wyoming eyaletinde bulunan Jackson kasabasına yerleşmiştir. Burada hayatlarına yeniden başlamışlardır. Joel’in kardeşi olan Tommy, Tommy’nin eşi Maria’yla birlikte dışarıda felaketler olsa da onlar kendilerine göre bir düzen kurmuş ve huzuru sağlamışlardır.

          Ellie karakteri büyümüş ve Joel de biraz yaşlanmıştır. Aralarındaki ilişki ise aradan geçen senelerle birlikte farklı bir yapıya ulaşmıştır. Oyuncuların daha oyunun başında kafasına takılan bu ilişki oyunu, oynadıkları esnada daha karmaşık bir hale bürünüp karakterler arasında duygu çatışmaları olmasına meydan veriyor.

          The Last of Us 1’de oyun Joel’in hastalıklara karşı bağışıklık kazanmış olan Ellie’yi Ateş Böcekleri’nin yani Firefly laboratuarına ulaştırması hikayesine dayanıyordu. Baştan sona tüm eyaletleri hastalıklara karşı yapılan mücadeleyle geçerek Ellie’yi Ateş Böcekleri Laboratuarına ulaştırılıyor ve hastalık için aşı bulunması bekleniyordu.

The Last of Us Part 2 Hikayesi Nedir?

           The Last of Us Part 2 konusu oldukça geniş ve çeşitli bölgelerde geçmektedir. İlk oyundan bilinen Joel, Ellie, Tommy ve Maria gibi isimler var. Karşı tarafta ise ilk oyundan farklı gruplar yer almaktadır. Örneğin; salgın hastalık sonrasında kurulmuş olan askeri bir kuruluş, ismi FEDRA (Federal Disaster Response Agency), bu askeri birliğin mücadele içinde olduğu Washington Kurtuluş Cephesi (WLF) ve bir de Serefiler adlı tarikat, oyunun hikayesinde yer edinmiş bulunmaktadır.

            Çeşitli cepheler bulunmakta ve hikayeler birbiri içine geçmiş sarmal bir yapıdadır. Naughty Dog hikayeleri oyuna çok güzel işlemiş. Bundan ötürü bazı oyuncular bazı zamanlarda oyunu oynamak yerine izlemeyi tercih ettiklerini belirtiyorlar.

           Oyun içinde yayılmış ve mutasyon geçirmiş hastalıklar bulunmaktadır. Gruplar kendi aralarındaki mücadele sonrasında bu hastalıklar ile de mücadele vermektedir. İnsan açısından çeşitlilik artmış ve hastalıklarda yerinde saymamıştır. The Last of Us Part 2’de Runners’lar ilk oyundan daha agresif yapıdadırlar. Clicker’lar, Bloater’lar ve Shambler’lar ile mücadeleler oluyor. Çevreye zararlı asit salgılayan diğer yaratıklarla da mücadele verilmektedir. Bunların yanı sıra bir de oyunda köpekler vardır. Oldukça kuvvetli koku duyuları sayesinde askeri birliklerin sizi bulmasını kolaylaştırıyor ve oyuncuların işini zor hale getiriyor.  Ancak oyuncuları The Last of Us Part 1’de olduğu gibi zevkle oynayacağı ve hikayesinin etkisi altında kalacağı bir oyun beklemektedir.