Bu Resmi Olmayan Araç, Herhangi Bir Oyunda AMD FSR'yi Etkinleştirebileceğini İddia Ediyor

Bu Resmi Olmayan Araç, Herhangi Bir Oyunda AMD FSR'yi Etkinleştirebileceğini İddia Ediyor

FSR'nin kaynak kodu geçen ay GitHub'da kullanıma sunuldu. Belki de bunu kullanarak, bir mod yapımcısı bu görüntü yükseltme teknolojisini 'Magpie' adlı bir yazılıma entegre edebildiğini iddia ediliyor.

AMD'nin FidelityFX Süper Çözünürlüğü (FSR), Nvidia'nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) görüntü yükseltme tekniğine daha erişilebilir bir alternatif olarak 1 Haziran'da duyuruldu. Bunun nedeni, teknolojinin DLSS'de uygulanan AI yükseltmeden farklı bir yöntem kullanması ve dolayısıyla yalnızca GeForce RTX grafik kartlarında bulunan özel tensör çekirdeklerini gerektirmemesidir. Sonuç olarak, FSR, RTX olmayan GPU'larda da çalışabilir ve hatta entegre grafiklerde bile çalışır. AMD'nin FSR'si hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Teknoloji, Radeon'un diğer birçok teknolojisi gibi, açık kaynaklı olduğu için geliştiriciler için de daha erişilebilir ve FSR'nin kaynak kodu geçen ay GitHub'da kullanıma sunuldu. Belki de bunu kullanarak, bir mod yapımcısı bu görüntü yükseltme teknolojisini 'Magpie' adlı bir yazılıma entegre edebildiğini iddia ediyor. Bu yazılımın en son sürüm 0.5.2'si, değişiklik günlüğünde AMD'nin FSR desteğinin artık buna eklendiğinden bahseder.

Bununla birlikte, geliştirici de birkaç uyarıya dikkat çekti:

  • Kullanıcıların Magpie'den FSR'yi etkinleştirerek çok fazla gelişme görmeyebileceğini belirtti.
  • Burada Magpie'deki FSR, bir işlem sonrası teknik olarak uygulandı ve etkinleştirildiğinde gürültüyü ve benzeri şeyleri kötüleştirebilir. Ayrıca ekran çözünürlüğünün düşürülmesinden kaynaklanan bir görüntüdeki eksik piksel detaylarının FSR ile tam olarak tamamlanamayacağından da bahsedilmiştir.
  • Geliştirici bu oyunu 1440p ve 4K çözünürlükte test etmedi ve bu nedenle amaçlandığı gibi çalışmayabilir.
  • Son olarak, Saksağan'ı FSR ile çalıştırmanın, FSR'nin aslında daha az talepkar olduğu düşünüldüğünde, aslında verimsiz gibi görünen kaynak yoğun olduğunu kanıtlayabileceği kaydedildi.

Tekniği göstermek için 2016 macera başlığı Firewatch'da kabin içinden bir görünüm gibi görünen birkaç karşılaştırma görüntüsü de sağlanmıştır. Soldaki (Önce ile gösterilir) yerel 1080p'de, sağdaki görüntü (Sonra ile gösterilir) görünüşe göre 720p, FSR kullanılarak 1080p'ye yükseltilir.

ekran-goruntusu-2021-08-05-115122.jpg

Denemek isterseniz Magpie v0.5.2 uygulamasını GitHub'da indirebilirsiniz. Ancak, bunun kendimiz için test etmediğimiz bir üçüncü taraf aracı olduğuna dikkat etmeliyiz.