Oyun HaberleriOyuncu GündemiPC OyunlarıPlayStation 4Xbox One

Battlefield 1’in Türkiye’de Yasaklanması İsteniyor!

Electronic Arts’ın yayıncılığını üstlendiği DICE’ın geliştirdiği Battlefield serisinin en yeni oyunu Battlefield 1 iki gün önce oyunculara sunuldu. Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan ve farklı cephelerde farklı savaş hikâyelerini bizlere aktaran Battlefield 1 ülkemizin bir kesiminde tepkiyle karşılandı.

Dünya genelinde milyonlarca oyuncuya hitap eden Battlefield serisinin bu sene çıkarılan oyunu Battlefield 1’de Türk askerlerinin öldürülerek puan kazanıldığını ve Türk köylerinin bombalandığını aktaran bazı haber siteleri oyunun Türkiye’de yasaklanmasını talep etti.

Serinin önceki oyunlarından Battlefield 4’ün Shanghai’da geçmesi ve şehrin işgal edilmesinin konu alınması üzerine Çin’in oyunu yasaklamasına atıfta bulunan site oyunda, Çanakkale Savaşı’nın anlatıldığı kısımda, Türk askerinin öldürülerek puan kazanılmasının ve Türk köylerinin bombalanmasının Türkleri aşağılamak iddiasıyla yapıldığını söyleyerek Battlefield 1’in ülkemizde yasaklanması gerektiğini ima etti.

Dünya genelinde 15 milyon satması planlanan Battlefield 1’de ülkemizin planlı ve isteyerek aşağılandığını ima eden haber siteleri Irak ve Suriye’nin kızıştığı son dönemlerde böyle bir oyunun piyasaya çıkarılmasını kasıtlı bir hamle olarak değerlendirdi. Gereksiz kamuoyu oluşturmak amacıyla yapılan bu tarz haberlerin gerçeği yansıtmadığını, her ne kadar oyununun hikâye kısmını İtilaf Devletleri gözünden oynasak da yapımcıların oyunu tarafsız olarak anlattığını ve savaşın, savaşan taraflar için ne kadar yıkıcı sonuçları olduğunu oyun içerisinde açıkladıklarını sizlerle paylaşmıştık.

Battlefield 1 Osmanlı Askeri
Fotoğraf: Berduu

Tarihi konulara oldukça hassas yaklaşan Battlefield ekibi Gelibolu Çıkartması bölümünde hikâyeyi İtilaf Devletleri gözünde ilerletse de bölümün sonunda “Vahşet dolu savaş 9 ay boyunca sürdü ve Osmanlı’nın zorluklarla elde ettiği kesin bir zaferle sonuçlandı. Gelibolu’yu tutmayı başardılar. 100.000’e yakın Osmanlı askeri, vatanlarını korumak için can verdi. Aralarından yükselerek kendini kanıtlayan liderleri, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.” bilgilendirme notuyla oyunculara gerçeği bütün çıplaklığıyla anlatmayı ihmal etmiyor.

Oyunun resmi olarak piyasaya sürülmesinden önce “Battlefield 1’den etkileyici çıkış videosu” başlıklı haberler hazırlayan bu siteler oyunun Birinci Dünya Savaşı’nı konu aldığını ve nasıl işleyeceğini başından beri biliyorlardı. Oldukça saçma iddialarla oyunun yasaklanması talep eden bu haber siteleri oyuncuların büyük tepkisiyle karşılaşacak gibi görünüyor.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

[battlefield1turkiye]

İki gün önce çıkış yapan Battlefield 1’in çıkış videosuna ve satış fiyatlarına ulaşmak için tıklayın.

[link]Battlefield 1 ile ilgili yaptığımız tüm haberlere ulaşmak için tıklayın.[/link]

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Oyunda 5 ana bölüm var. 1 tanesi sinematik gibi onu geç. Diğer 4 hikayeden 2 sinde çatır çatır Osmanlı vuruyorsunuz. Onu geç. Gelibolu da sanki Avusturyalılar kazanmışlar gibi oynayıp oynayıp kaleyi alıyorsunuz. En sonunda da aldıkları kaleyi bombalıyorlar onu da anlamadım. Her şey bitince de aslında alınamadı Osmanlılar canlarıyla korudular diyor. Saçmalığın daniskası. Madem Osmanlı başarılı şekilde savunmuş o zaman Osmanlı olup savunmamız ve kazanmamız lazımdı. Oyunda bariz art niyet var bu kadar saf olmamak lazım. Bu bir oyun deyip geçmeyin mesela Amerika Vietnam savaşını kaybettiği halde filmlerde hep kazanmış havası veriyor. Bunlar bilinçli yapılan şeyler. Bu sadece bir film bu sadece bir oyun diye diye çok değerlerimize dokunuluyor. Biz tepki göstermesek kim tepki koyacak İngiliz Fransız mı gelip bizim değerlerimizi koruyacak?

 2. Kardeşim ben bu mükemmel şeye 200 kağıt verdim erkekseniz yasaklayın bu oyun game of the century yani bf 4 en sevdiğimdir ama bf1 den sonra ne gta ne cs ne bf4 hiç bir şey oynamaz oldum.

 3. Yasaklanmasını isteyen milliyetçilere “Çomar” diyenlere diyorum!. Niye bu kadar savundunuz elin gavurunun yaptığı oyunu! Bu kadar meraklıysanız… Gidiniz bu ülkeden. Altı üstü oyunmuş muş!. Adamların niyeti belli. Zaten insan beynini yıkamanın en iyi yolları: Filmler ve oyunlar. Sinsice biliçaltınıza girerler. Aynı şeyi Microsoft “Age Of Empires III” oyununda yapmıştı. Orada da Türklere karşı savaşıyorduk. Üstüne üstlük bir de bizim adama “Türk Köpeği” deniyordu. Bir hile yazıyordunuz. Osmanlı topu veriyordu.Ateşlediğinde içinden DOMUZ çıkıyordu! Neden hep düşman Türk?! Kusura bakmayın da yorumların çoğunda gavurları savunmuşsunuz. Bir ülkede CodMW2 yasaklandı. Hemen İran diyeceksiniz. HAYIR!. Hiç beklemediğiniz bir ülke: RUSYA. Niye yasaklandı peki? Çünkü, Putin rus oyuncuların oyunda rus askerlerini vurmasını istemediği için. Elin rusu bizden daha milliyetçi çıktı. YAZIK GERÇEKTEN ÇOK YAZIK…!

  1. hocam şöyle bişey var Hristiyanlar bile kendi dinine bizden çok bağlı ama Bizim inançsız insanlar için hiç bişey farketmz hiç bişey anlamatamazsın
   yani sen arabaya araba derken onlar seninle aynı fikirde olmamak için uçak diye idda eder gavurun peşinden böyle gider

 4. Ulan muhtesem yuzyıl gibi bi diziyi yasaklamadınız koca osmanlı sultanını karı duskunu gosterdıler

 5. yav napsın adam tarihi baştan mı yazsın allah allah olanı bu olurkende şikayet etseydiniz 1. düya savaşını salaklar ya bi kere bf4deki yasaklanma gayet normal kurgu bi olay kötüleme yanına çekilebilir ama 1. dünya savaşını aşşalamak diye yorumlamak aptallıktır ayrıca oyunun hikaye modunda bizi yüceltecek bilgilere yazılı olarak yer verildi

 6. Bence saçmalık oyunun Konusu “Savaşın Ne Kadar Gereksiz Olduğu” dur. Senaryosuylada savaşmanın hiçbirşeyi çözmeyeceği ve insanların barış içinde yaşaması lazım olduğunuda gösteriyor, ve tabi ki bizim milletimizden böyle tepkilerin gelmesine şaşırmıyorum. Velhasıl -ı Kelam artık birşeylere laf atarken onları görmeden ve yahut denemeden laf etmeyelim. İyi Günler.

 7. Benim düşünce açıma göre bir grup cahil oturup beyler bu oyunu yasaklayalım, bunuda yasaklayalım,bakın bunu unutmuşuz diyor.

 8. Bu ne saçma bir düşünce mantıgıdır abi oyun bu adı üstünde iyi ozman Türkler öldürüyor diye Türkiye’de yasaklansın Almanlar öldürülüyor diye Almanlarda yasaklasın Amerikalılar öldürülüyor diye ABD yasaklansın ozman bu oyun kökten kaldırılsın ea tarafından varmı böyle bir saçmalık bu savaş oyunları yıllardan beri var ve sürekli bi ülkenin askerleri öldürüyor bizim Türkler o savaşlarda ölmedimi bu gerçeği değiştiriyormu

  1. oyunda amerika veya başka bi ülkeyi kötüyen aşağılayan bi senaryo gördün mü ?
   onlar melek dimi

 9. Yok İngiliz yok Fransa vb. vb. onların da askerleri öldüğünde puan kazanılıyor ama onlar hiç böyle diyor mu?

 10. Siz ingiliz askerleri alman askerleri fransız askerlerini vururken iyi türk askerleri vururken mi yasak gelcek saçmalamayın lütfen bu sadece bir oyun ayrıca siz karşı tarafta bile oynasanız gerçek olarak aktarmışlar oyuna çanakkaleyi hiç bir şekilde alamıyorlar!

 11. Hocam ülkemizde yasaklanması isteniyor kısmını açında bizde anlatmaya çalışalım.Zaten yasaklasalar dahi oynarız devlette bir oyunu tamamen engelleyecek bilgi ve ya kafa yok.Adamlar olduğu gibi tarih anlatmış. Türk askerleri öldürülüyomuşmuş.

 12. Çanakkale savaşında Osmanlı askerlerini öldürdüğümüz için çok tepki alan Battlefield 1’in geliştirici firması DICE, yaptığı bir açıklamada, ”Türklerin lideri olan ve dünyaya gelmiş geçmiş en iyi lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ve onun askerlerinin mücadelesini biliyor, derin saygı duyuyoruz. Oyunda herhangi bir aşağılama yok. Zaten fark ettiyseniz her ne yaparsanız yapın Gelibolu adasını geçemiyorsunuz ve Anzak birlikleri geri çekilmek zorunda kalıyor. Yani her şey tarihe uygun işliyor. Evet, senaryo modunda Osmanlı tarafını seçemiyoruz çünkü genel kurgu Dünya Savaşı üzerine ve savaş sadece Çanakkale’de geçmiyor. Türklerin tarihini, Türk tarihçilerinden öğrendik ve muazzam bir tarihe sahipler, bunun bilincindeyiz.” ifadelerini kullandı.

 13. biz mi çok fastfood yiyormuşuz?
  bizde evde yemek pişer bazı ülkelerde anne yemek pişirmiyor

 14. Çok Komiksiniz Siz Bence Bu Kadar Komik Olmayın Sonra Gülmekten Komaya Giren Arkadaşlar Falan Oluyor Yani Oyunda İngilizinden tut fransızında italyanına macarına kadar herkez var kimse laf söylemiyor bi siz diyosunuz o kesimin mal olduğunu kanıtlayan şeylerden biride bu :D O kesimin Akıl Yaşını Güzelmiş :D

 15. Gelibolu da tarafsız bir tutum var ancak arap isyanında Osmanlıyı açık açık zalim , kötü taraf olarak göstermişler.

  1. Dini ve Milli Değerlere Laf atlılıyorsa kesinlikle yasaklanmalı. Diğer oyunlarında rusları veya amerikaları öldürüyo olabilirz ancak bizim milletimiz onlar kadar geniş değiller.

   1. Oyunu oynadım ne milli değerlere bir zarar var ne de osmanlıya. zaten oynuda çanakkalenin geçilmediğini vurgulamışlar. ama sizin gibi bilgisizler kösölöklö yosoklonmolo der gerçer işte. neden? bizden sonraki nesil de sizin gibi mal yetişsin diye. bravo.

   2. Bizim milletimiz geniş değil ne demek? ne demek istiyorsun açık konuş.

   3. Şimdi kardeşim işin aslı Öyle Değil Ancak Benim Güzel kardeşlerim İşi Öyle algılamak istemiş niyeyse Adamlar O zamanki Osmanlı ile Çelişkide kalan bi mesele var onu yansıtmışlar ki bu oyunda olan taraflardan biri bildiğiniz gibi Osmanlı.

   4. sen başka karakterleri vursan sıkıntı yok oyunda türk askeri vurunca mı problem oluyor benüm ülkem gönüş döğül 2023 böyöh göç gibi oldu bu

  2. Kardeşim olayın nasıl olduğunun farkına varmadan nasıl böyle bir yorum yazabiliyorsun. Sizin gibiler yüzüne oyun sektörü Türkiye’de gelişmiyor. Sen senelerce Çin’li askerleri , ABD polisini , Rus’ları öldür, yumurta kapıya dayanınca ben türklerin aşağılandığı bir oyun istemiyorum diyorsun. Bak kardeşim; Kimse kimseyi aşağılamıyor hatta bununla gurur duyup DİCE’ı bizi oyunun merkezinde tuttuğu için teşekkür etmesi gerekirken insanların , bizim mal toplumumuz oyunu yasaklamaya çalışıyor. Değiştirin Şu KAFALARINIZI ARTIK ve Bunun genişlikle hiçbir alakası yok. Ben oyunu bitirdim tarihi tamamen olduğu gibi anlatıyor. Tarihi çarpıtmadan anlatan ve içinde yaşamamızı sağlayan DİCE grubuna teşekkür etmeliyiz. TEŞEKKÜRLER DİCE.

   1. Aynen kardeşim cok doğru yazmış sın Gta 5 Den örnek verecem gta5 de americada oynanıo yasak deil oyun Amerika’da geciyor ve polis öldürebiliyoruz ancak yasak deil bizim insanlarımız salak gurur duymamız gerekiyor daha !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu