YouTube Kids, Yaşına Uygun Olmayan İçeriği Gösterdiği İçin Uygulamanın Çağrıldığı Gibi Artık Güvenli Değil

YouTube Kids, Yaşına Uygun Olmayan İçeriği Gösterdiği İçin Uygulamanın Çağrıldığı Gibi Artık Güvenli Değil

Tam da güvenli ve eğlenceli bir zaman geçirme yöntemiyle çocuklarınızın dikkatini dağıtabileceğinizi düşündüğünüzde YouTube Çocukları hakkında şok edici raporlar geliyor.

Web'in uygunsuz içerikle dolu olduğunu biliyoruz, ancak uyuşturucu kültürünün 2 yaşındaki izleyicilere ateşli silah kullanımıyla tanıtıldığını görmek pek çok ebeveynin aklını başından aldı.

Haber, uygulamanın "çocuklar" versiyonuna yönelik bir soruşturmanın, görüntülenen içerikle ilgili şok edici bulguları ortaya çıkarmasından sonra geldi.

İlk olarak 2015 yılında piyasaya sürülen YouTube, videoları açısından daha güvenli ve daha küratörlü olduğunu vaat ettiği uygulamasının çocuklara uygun bir sürümünü yayınladı. Ayrıca, 13 yaşın altındaki bir kitleyi hedeflediği için zamanla muazzam bir popülerlik kazandı.

Uygulama, izleyicilerini eski nesil, genç grup ve ardından okul öncesi nesil olmak üzere üç farklı gruba ayırmayı seviyor. Ve ebeveynlere tüm içeriğin 'aile dostu' olduğunu vaat eden platform, alınan katı önlemler sayesinde neredeyse pek çok insanı kandırdı.

Şimdi, yakın tarihli bir araştırma, uygulamanın otomatik filtrelerinin ebeveynlere verilen yeminlerin hakkını vermediğini kanıtladı. Evet, uygulama mükemmel olmadıklarını ve bazı uygunsuz içeriklerin ara sıra gözden kaybolabileceğini belirtti, ancak bu aslında oldukça endişe verici.

Tech Transparency adlı Amerikan merkezli, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş sayesinde, uygulamanın, bu kadar çok videonun Google'ın filtrelerini ilk etapta geçmemesi gerektiğini ortaya çıkaran yeni bir yanını görüyoruz.

Göz açıcı bir örnek, Breaking Bad'e dayanan bir yemek programıdır. Burada izleyiciler, solunum cihazı takan ve tehlikeli dumanlarla ilişkili riskler hakkında şaka yapan sunucuları görebilir. Evet, biz yetişkinler için tasasız mizah olduğu konusunda hemfikiriz ama çocuklar için bundan çok uzak.

Bazı eleştirmenler kristal meth'in yaşa uygun olmadığına ve gençleri bu genç ve savunmasız yaşta çok fazla hasara maruz bıraktığına inanıyor. Bir başka çarpıcı örnek, Eric Clapton'ın popüler bir melodisi olan 'Cocaine' gibi şarkılar olabilir. Ve bu, 5 yaşındaki izleyiciler için bir gitar serisinin parçası.

Ebeveynlerin dikkat çektiği bir başka örnek, silahlarla ilgili içeriğin ne kadar kolay kaymaya başladığıdır. Tabancaları saklamaktan geri tepme yastıklarıyla ilgili açıklamalara kadar, bugünlerde silah şiddetinin endişe verici oranlarını göz önünde bulundurursak, çocukların maruz kaldıkları şey şaşırtıcı.

Görüntü sorunlarıyla ilgili videolar ve insanların cilt tonunuzu ağartıcıyla beyazlatabileceğinize veya belirli bir iksir içerek kilo verebileceğinize ne kadar kolay inandıklarıyla ilgili videolar özellikle endişe vericiydi.

Uygulamanın, çocukların bir şeyleri güvenli bir şekilde keşfetmeleri için platformun nasıl tasarlandığı hakkında ayrıntılı olarak konuşmaya çalıştığı YouTube tarafından bir açıklama yayınlandı. Ayrıca hiçbir makine sisteminin mükemmel olmadığını ve çocuklarının içeriğini kontrol etmenin veya filtrelemenin ebeveynlere bağlı olduğunu vurguluyor gibiler; bu da bir dereceye kadar mantıklı.

Şirket ayrıca, bu gibi olaylardan kaçınmak için uygulamada bu kadar çok videoyu nasıl yaşlandırdıklarını da açıkladı, ancak aktif bir rol oynamak ve kanalı güçlü bir şekilde düzenlemek için ABD Kongresi'ne çok fazla odaklanılıyor.