YouTube güncellemesi, videoların en çok izlenen bölümlerine ve daha fazlasına daha kolay erişim sağlar

YouTube güncellemesi, videoların en çok izlenen bölümlerine ve daha fazlasına daha kolay erişim sağlar

YouTube, izleyicilerin herhangi bir videonun en çok görüntülenen kısımlarını keşfetmelerine izin vermeye başlayacak. Bu özellik artık Android ve iOS cihazlarının yanı sıra masaüstlerinde kullanıma sunuluyor.

Açıkça izleyici topluluğu tarafından yönlendirilecek ve içeriğin gerçek katılımını ortaya çıkarmalıdır. YouTube ayrıca özel bir video döngüsü işlevi ve otomatik oluşturulan video bölümleri gibi başka yeni özellikler de sunuyor.

Tüm YouTube videolarında aşamalı olarak ilerleme çubuğunun üzerinde görünen yarı saydam bir grafik olacaktır. İlerleme çubuğunu kaydırırken, kullanıcılar grafiğin videonun uzunluğu ve görüntüleme penceresi boyunca uzanan grafiğin hemen üzerinde göründüğünü göreceklerdir. Grafikteki daha yüksek tümsekler veya tepeler, görüntüleyenlerin videonun en çok izlediği bölümlerini gösterir.

İzleyiciler, özellikle de yeni olanlar için grafik çok faydalı olabilir. Yüksek düzeyde etkileşime giren bölümlerin kolayca görülebilmesi sayesinde izleyiciler, videonun tamamını görüntülemeden onlara yönelir.

İzleyiciyi elde tutma, her zaman büyük bir performans ölçüsü olmuştur. Bu nedenle, bir kişi bir videoyu izlemek için ne kadar uzun süre harcarsa, YouTube'un algoritmaları aynı sırada o kadar yüksek olur. Yeni tanıtılan grafikle, izleyiciler doğrudan en çok görüntülenen segmente atlayacağından etkileşim metrikleri büyük bir darbe alabilir.

Bu arada, YouTube'un en çok etkileşime giren bölümler hakkında güvenilir bir grafik oluşturmak için bir videoyu birden çok kez izleyen izleyicilere büyük ölçüde bağımlı olması gerekecek. Bu özellik, çeşitli bölümleri açıkça gösteren "bölümleri" olmayan videolara da yardımcı olabilir.

Bölümlerden bahsetmişken, YouTube ayrıca otomatik olarak oluşturulan video bölümlerini de dağıtıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, özellik bir videoda tartışılan konuların başlangıcını ve sonunu işaretlemeye çalışır. Bölümlerin içerik oluşturucular ve izleyiciler için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Yukarıda belirtilen özelliklere ek olarak YouTube, özel bir video döngüsü işlevi de sunuyor. Şirket daha önce videoları döngüye alma yeteneği vermişti, ancak birkaç tür video ve cihazla sınırlıydı. Görünen o ki, yetenek artık neredeyse tüm video ve platform kategorilerinde mevcut olacak.