Yeni Windows 11 Özelliği Bilgisayarınızda Hangi Uygulamaların Mikrofonu ve Kamerayı Kullandığını Bildircek

Yeni Windows 11 Özelliği Bilgisayarınızda Hangi Uygulamaların Mikrofonu ve Kamerayı Kullandığını Bildircek

Windows şimdi, PC'nizdeki farklı uygulamalar tarafından erişilen araçlar hakkında saat ve tarih gibi ayrıntılarla birlikte ayrıntılı veriler getiriyor.

Microsoft, Windows 11 ile kullanıcılarına daha ayrıntılı gizlilik özellikleri getiriyor ve uygulamalar tarafından kullanılan özellikler açısından daha şeffaf hale getiriyor. En son beta sürümüne göre, Windows 11 kullanıcıları cihazda çalışmak için hangi uygulamaların mikrofonunuzu, kameranızı ve hatta konumunuzu kullandığı hakkında ayrıntılı bilgi alacak.

Yeni araç, işletim sisteminin ana ayarlarında bulunan Gizlilik ve güvenlik seçeneği altında kullanılabilecektir. Buna ek olarak, Windows 11 kullanıcıları, uygulamalar tarafından erişilen tüm özelliklerin ve en son ne zaman erişildiğinin tüm geçmişine de sahip olacak. Bu yeni Windows 11 gizlilik aracının ayrıntıları geçen hafta Microsoft Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliği Başkan Yardımcısı Dave Weston tarafından paylaşıldı.

Microsoft'un Apple ve Google'ın oyun kitabından bir yaprak çıkardığı ve kullanıcının gizlilikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu bu gibi özelliklerle takip etmenin bir zararı olmadığı açıktır.

Bu gizlilik araçlarının çoğu son yıllarda mobil cihazlar için geliştirildi, ancak bu gün ve çağda bile bir bilgisayarın oynadığı rolü unutuyoruz. iOS, iPadOS ve Android 12, kullanıcılara uygulamalar ve cihazdaki hangi araçlara eriştikleri veya izin almaları gerektiği hakkında tüm bilgileri vermenin önemini bize gösterdi.

Erişim verme veya reddetme yeteneği güçlüdür; bu, insanların uygulamaların cihazlarında nasıl çalıştığının daha fazla farkına varmalarına ve gerçekten ihtiyaçları olmadığında kamera, konum ve hatta mikrofon için izinler aramalarına yardımcı olmuştur.

Windows 11, geliştirici kanalı için şu anda bu yeni seçeneği deniyor gibi görünüyor, ancak tüm Windows 11 kullanıcılarının önümüzdeki aylarda hatalar giderildikten ve kararlı sürüm kullanıma hazır hale geldikten sonra bunu bilgisayarlarına almalarını bekliyoruz. .