Yeni Kuralları Benimsemeyen Chrome Uzantıları Bir Yıl İçinde Çalışmayı Durduracak

Yeni Kuralları Benimsemeyen Chrome Uzantıları Bir Yıl İçinde Çalışmayı Durduracak

Chrome favori uzantılarında değişiklikler yapıyor.

Google, tarayıcının "eski kurallar" için desteğini geri çekeceği son tarihi zaten açıkladı ve yeniye eğilmeyen uzantıların kullanımını fiilen engelledi. Kurallara göre, eklenmelidir, Chrome'un uzantıların özelliklerini dikte etmek için kullandığı Manifest'in yeni sürümünün göstergelerine atıfta bulunuyor.

Özünde, Manifest, izinleri ve işlevlerine eriştikleri API'ler gibi Chrome uzantılarının bazı özelliklerinin belirtildiği bir metin dosyasıdır. Ancak bu API'ler değişiyor ve onlarla birlikte Manifest'in "kuralları" da değişiyor. Şu anda, aslında Manifest'in ikinci ve üçüncü versiyonları bir arada var, ancak önümüzdeki Haziran 2023'te, bir yıldan biraz fazla bir süre içinde durum böyle olmaktan çıkacak.

Bu nedenle, Google tarafından belirlenen yeni spesifikasyonlara uymayan uzantıların artık tarayıcıyla uyumlu olmayacağı Haziran 2023'ten itibaren olacak. Tüm geliştiricilerin uzantılarını yeni yönergelere uyarlamaları, tarayıcı güvenliğini ve gizliliğini iyileştirmek ve aynı zamanda uzantı geliştirmeyi daha etkili hale getirmek için yenilemeleri için bolca zaman olduğundan muhtemelen hiçbir şey olmayacak olsa da, bu tartışmasız bir değişiklikle ilgili değildir.

Aslında, Manifest v3'ün özel olarak yürürlüğe girmesinin, en tuhaf argümanlarla, işleri daha da kötüleştirmek için, bugün reklam engelleyiciler kadar basit olan Chrome uzantılarını nasıl etkileyebileceğinden daha önce bahsetmiştik. Bu nedenle, yerliler ve yabancılar arasında uyandırılan cevaba göre, geçerli olmayan bir değişiklik.

Örnek olarak, Brave, Opera ve Vivaldi gibi Chromium türevleri geliştiricilerinin değişikliğinin reddedilmesi ve Firefox'un kendisinin reddedilmesi, sizinle hiçbir ilgisi yok gibi görünse de yapar: Mozilla, Chrome spesifikasyonunu benimsemiştir. Firefox için uzantılar için, ancak reklam engelleyicileri etkilemeden.

UBlock Origina ve geliştiricileri yeni Manifest tarafından getirilen erişim sınırlamaları ile etkinliklerinin önemli ölçüde azalacağı konusunda önceden uyarmış olan diğerleri gibi popüler uzantılara ne olacak? Görülmeye devam ediyor. Temel işlevler olarak bu uzantılara sahip olan birçok Chrome kullanıcısının yapacağı gibi. Alternatifler elbette var ve var olmaya devam edecek ve artan ödeme gücü ile.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler