Yemeksepeti'ne Boykot Şoku! Sendikalar Dijital Uygulama için Birleşti!

Yemeksepeti'ne Boykot Şoku! Sendikalar Dijital Uygulama için Birleşti!

Yemeksepeti, sendika ve meslek örgütlerinin boykot çağrısıyla sarsıldı. Pek çok kişinin katıldığı boykota destekler sürüyor. Yemeksepeti uygulaması üzerinden alışveriş yapılmayacağı vurgulandı. Sendikaların ortak açıklamasıyla beklentiler sıralandı.

Yemeksepeti'nde yaşanan işten çıkarılmalar, pskiolojik baskı iddiaları ve tazminat ödenmeksizin iş hayatına son verme gibi çeşitli gelişmeler sonucunda boykot kararı alındı. Sendikalar ve meslek örgütleri birleşerek Yemepsepeti'ni boykot edeceklerini açıkladı. Peki şirketten konuyla ilgili bir yanıt geldi mi? Sendikaların yanı sıra daha önce sahte indirimlerle gündeme gelen uygulama, bu sefer daha çok tepki çekmişe benziyor. İddiaların hedefindeki isim kurucu Nevzat Aydın'dan bazı hamleler yapılması bekleniyor. Peki çalışanlar ve şirket bir anlaşma sağlayabilecek mi?

Yemeksepeti Boykot Ediliyor

Türkiye'ye dijital yemek servisi olarak gelen ve daha sonra çeşitli geliştirmelerle farklı bir uygulamaya dönüşen Yemeksepeti, yaklaşık 20 yıldır hizmet veriyor. Şirket bu konuda öncü olsa da zaman içerisinde azalan ilgi ve çektiği tepkiyle daha çok anılır oldu. Çalışma koşulları ve çalışanlara uygulanan mobinglerle ilgili bazı iddialar ortaya atıldı. Sendika ve örgütler ise uyarılarını tekrarlayarak bu soruna bir çözüm bulunması istendi.

Komisyon Oranları da Tepki Çekiyor

Çeşitli dükkan ve şirketlerle anlaşan Yemeksepeti, kazançlar üzerinden aldığı komisyon oranları neticesinde de çok sık eleştiriliyordu. Sosyal medyanın son zamanlarda olumsuz bir profil çizen şirketlerinden olan Yemeksepeti, sendikaların birleşmesiyle daha da zor bir duruma düşmüşe benziyor.

yemeksepetii.jpg

Sendika ve Örgütlerden Ortak Açıklama!

Pek çok sendika ve meslek örgütünün bir araya geldiği öğrenildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin içerisinde yer olduğu pek çok sendika ile örgüt aktif olarak protestolara başladı. Boykot çağrıları kısa süre içerisinde yayıldı ve pek çok kişi bir araya geldi. Basına da yansıyan görüntülerde birçok insan hem çalışan hem de sendika üyesi olarak mücadele ettiği görülüyor. Bu sorunun nasıl çözüleceği merak edilmeye başlandı. Uygulamanın sekteye uğraması veya hizmetlerde sıkıntı yaşaması gibi bir durum olacak mı bilinmiyor. Şimdilik herhangi bir hizmet eksikliği hissedilmedi.

Veri Sızıntısıyla da Gündeme Gelmişti

Yemeksepeti, geçtiğimiz aylarda veri sızıntısı ile gündemdeydi. Kullanıcıların önemli bir kısmının verisi çalınmıştı. Bu veriler arasında banka bilgilerinin tamamı yer almasa da pek çok kullanıcı kendisine ödeme kodu mesajı geldiğini belirtti. Yani siber saldırı amaçlı verilerin kullanılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Ad soyad ve diğer kişisel bilgilerin de ele geçirilmiş olduğuna işaret edildi. Konuyla ilgili çalışmalar sürerken şirketten gelen açıklamalar tepkilerin dinmesine katkı sağlamadı. Yemeksepeti'nin bu tarz sorunlarla boğuşurken bir anda boykotla karşı karşıya kalması çok konuşuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler