Xiaomi 4. Çeyrek Gelirinde Rekor Düşüş Raporladı

Xiaomi 4. Çeyrek Gelirinde Rekor Düşüş Raporladı

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi Cuma günü, tüketimdeki yavaşlama ve Çin'in COVID-19 kısıtlamalarından kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle şirketin dördüncü çeyrek gelirinde rekor bir düşüş olduğunu bildirdi.

İlk işaretler, yurt içi ve yurt dışı seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesine rağmen tüketicilerin para harcama konusunda temkinli davranması nedeniyle Çin ekonomisinin ancak yavaş bir şekilde toparlanacağını gösteriyor.

Xiaomi grup başkanı Lu Weibing, bir şirket kazanç çağrısında yaptığı konuşmada, Çin'in tüketici elektroniğinin şu anda bir toparlanmanın erken işaretlerini gördüğünü ancak "zaman alacağını" söyledi.

Yılın ilk yarısında bir toparlanma yaşanmadan önce yıllık bazda düşüşlerin devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

Xiaomi'nin 2022'nin dördüncü çeyreğindeki satışları, bir önceki yıl 85,58 milyar CNY'ye (yaklaşık 1.02.600 crore Rs) kıyasla yüzde 22,8 düşüşle 66,05 milyar CNY'ye (yaklaşık 79.200 crore Rs) ulaştı.

Rakamlar analist beklentilerinin biraz üzerinde olsa da, şirketin üst üste dördüncü ve şimdiye kadarki en sert gelir düşüşüne işaret ediyor.

Net gelir bir önceki yılki 4,473 milyar CNY (yaklaşık 5,360 crore Rs) seviyesinden yüzde 67,3 düşüşle 1,46 milyar CNY'ye (yaklaşık 1,750 crore Rs) geriledi.

Şirketin 2022 yılı geliri yüzde 14,7 düşüşle 280,04 milyar CNY (yaklaşık 3.35.800 crore Rs) olurken, net gelir yüzde 61,4 düşüşle 8,52 milyar CNY (yaklaşık 10.200 crore Rs) olarak gerçekleşti. Her iki rakam da analist beklentilerinin altında kaldı.

Akıllı telefon düşüşü

Çin'de genel tüketim dördüncü çeyrekte çoğu ürün kategorisinde geriledi, zira sıkı COVID-19 kısıtlamalarının aniden kaldırılması ülke genelinde enfeksiyonların hızla yayılmasına neden oldu.

Araştırma şirketi Canalys'e göre, tüm büyük akıllı telefon markaları bu dönemde Çin'deki satışlarında düşüş yaşadı. Ancak Canalys verilerine göre Xiaomi, yıllık bazda yüzde 37 düşen sevkiyatlarla en büyük darbeyi aldı.

Canalys verilerine göre Çin'in akıllı telefon satışları 2022 yılında rekor bir düşüş yaşayarak yüzde 14'lük bir düşüşle 287 milyon adede geriledi. Bu, on yıl içinde sevkiyatların ilk kez 300 milyon birimin altına düştüğü anlamına geliyor.

Xiaomi ayrıca, üst düzey cihazlara yönelik artan tüketici tercihini fark edemediği ve dördüncü çeyrekte en çok satan telefon markası konumunu Güney Koreli Samsung'a kaptırdığı Hindistan'da da zorluklarla karşı karşıya.

Şirket, rakipleriyle birlikte, önceden yüklenmiş uygulamalarla ilgili ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Hint makamlarının yeni güvenlik soruşturmalarıyla da karşı karşıya kalabilir.

Hindistan, Xiaomi'nin en büyük denizaşırı pazarı ve akıllı telefonlar için dünyanın en büyük ikinci pazarı.

Xiaomi ayrıca elektrikli araçlara doğru da genişliyor. Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, 2024 yılının ilk yarısında ilk otomobillerini seri üretme hedefine ulaşma "yolunda" olduğunu söyledi.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)