Xiaomi 13 akıllı telefon için MIUI geliştirme sürümlerini askıya aldı

Xiaomi 13 akıllı telefon için MIUI geliştirme sürümlerini askıya aldı

Xiaomi, birçok akıllı telefonu için MIUI 14 Beta'nın geliştirilmesini durdurduğunu açıkladı. Şirket toplamda 13 akıllı telefonu için güncellemeleri durduruyor. İşte detaylar.

Xiaomi, MIUI 14 Geliştirme sürümünü 13 akıllı telefon için durdurdu

İlk olarak Xiaomi, MIUI 14'ün altı eski cihazı için geliştirme sürümlerini durduruyor:

Xiaomi 11
Xiaomi 11 Pro
Xiaomi 11 Ultra
Redmi K40S
Redmi Note 11T Pro
Redmi Note 11T Pro+

Bu cihazlar 22 Eylül 2023 tarihinden sonra artık beta güncellemeleri almayacak. Ancak Xiaomi bu cihazları MIUI 14 ve Android 14'ün kararlı sürümleriyle desteklemeye devam edecek.

Ayrıca Xiaomi, bazı yeni modelleri için Android 13 tabanlı MIUI geliştirme sürümünün yayınlanmasını da askıya aldı. Cihazların listesi şunları içeriyor:


Xiaomi 13 Ultra
Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13
Xiaomi MIX Fold 3
Xiaomi MIX Fold 2
Redmi K60 Pro
Redmi K60


Bu cihazların hiçbiri 23 Eylül'den itibaren MIUI 14 Beta güncellemesini almayacak. Ancak yukarıdaki modellerden farklı olarak Xiaomi, bu modeller için geliştirme sürümünün Android 14'e yükseltildikten sonra yeniden yayınlanacağını doğruladı.

Android 14 tabanlı MIUI 15 şu anda bu akıllı telefonlar için test aşamasında. Önümüzdeki haftalarda listelenen akıllı telefonlar için yayınlanacak. Ayrıca Xiaomi, MIUI 15 geliştirme sürümünün 13 Ekim'de yeniden başlayacağını resmen duyurdu.

Bilmeyenler için, MIUI geliştirme sürümü, resmi sürüm yayınlanmadan önce az sayıda kullanıcıya yayınlanan bir MIUI test sürümüdür. Hataları tespit etmek, düzeltmek ve yeni özellikleri test etmek için kullanılır. Geliştirme sürümü resmi sürümden daha az kararlıdır, bu nedenle günlük kullanım için önerilmez.

Öte yandan, MIUI resmi sürümü, MIUI'nin günlük kullanım için test edilmiş ve optimize edilmiş kararlı bir sürümüdür. Genel kullanıma sunulan sürümdür