Windows 11'in Android Uygulama Desteği İnsider Kullanıcılarına Sunuluyor

Windows 11'in Android Uygulama Desteği İnsider Kullanıcılarına Sunuluyor

Microsoft, Windows 11'de Android Uygulamaları desteğini bazı Insider'lara sunuyor

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde Android uygulamaları için destek sunmaya başladığını duyurdu. İlk genel sürüm, Beta Channel Insider sistemleriyle sınırlıdır ve daha da sınırlıdır.

Android uygulamaları desteği, Microsoft'un bu yılın başlarında duyurduğu Windows 11'in ana özelliklerinden biriydi. Şirket, Windows 11'i Ekim 2021'de piyasaya sürdü, ancak Android uygulama desteği bu sürümü yapmadı.

Özünde, Android desteği, Microsoft'un Windows 10'a eklediği ve Windows 11'de desteklemeye devam ettiği Linux desteğine benzer bir sistem kullanır. Android için Microsoft, Amazon'un Appstore'unu Windows 11'e getirmek için Amazon ile bir ortaklık kurdu.

Yeni bileşenin adı Android için Windows Alt Sistemidir ve Microsoft Store aracılığıyla otomatik olarak yüklenecektir.

Microsoft, Android için Windows Alt Sisteminin temel aldığı teknolojiyi şu şekilde açıklar:

Alt Sistem, Linux çekirdeğini ve Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) sürüm 11'i temel alan Android işletim sistemini içerir. Amazon Appstore kurulumunun bir parçası olarak Microsoft Store aracılığıyla dağıtılır, bu da biz devam ettikçe kullanıcıların zaman içinde güncel kalmalarını sağlar. daha fazla API, yetenek ve senaryo için destek eklemek için. Alt Sistem, Linux için Windows Alt Sistemi gibi bir Hyper-V Sanal Makinesinde çalışır. AOSP ortamındaki uygulamaların çalışma zamanını ve API'lerini Windows grafik katmanına, bellek arabelleklerine, giriş modlarına, fiziksel ve sanal aygıtlara ve sensörlere nasıl eşleyeceğini anlar.

Windows 11'deki Android Uygulamaları

Windows 11'deki Android uygulamalarının ilk genel testi birkaç yönden sınırlıdır:

Yalnızca Microsoft'un Insider Programının Beta Kanalındaki Windows 11 aygıtları için kullanılabilir. Microsoft, duyuruya göre daha sonraki bir aşamada Dev Channel yapılarına işlevselliği tanıtacak.
Aygıtın Windows 11'in minimum sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir; bunlar Microsoft'a göre doğrulanmıştır.
BIOS/UEFI'de sanallaştırmanın etkinleştirilmesi gerekir.
Microsoft Store sürüm 22110.1492.6.0 veya üzeri yüklenmelidir.
PC'nin bölgesi ABD olarak ayarlanmalıdır.
Appstore'u kullanmak için Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir Amazon hesabı gerekir.

Tüm gereksinimleri karşılayan Windows kullanıcıları, bu bağlantıyı takip ederek Microsoft Store'dan Amazon Appstore Preview'a erişebilir.

Android uygulamaları, yerel Windows programlarının ve uygulamalarının desteklediği birçok özelliği destekler. Windows 11 kullanıcıları, onları Başlat menüsüne veya görev çubuğuna sabitleyebilir, yan yana düzenleri kullanabilir ve fare, dokunma veya kalem gibi giriş seçeneklerini kullanarak uygulamalarla etkileşim kurabilir.

Görev değiştiriciler Alt-Tab ve Görev Görünümü, cihazda açık olan Android uygulamalarını görüntüler ve bildirimler tıpkı diğer Windows bildirimleri gibi görüntülenir. Pano paylaşımı, Android uygulamaları ile Windows sistemi ve uygulamaları arasında da desteklenir.

Microsoft, erişilebilirlik, gizlilik veya sorun giderme gibi konularda ek bilgiler sağlayan Android için birkaç Windows Alt Sistemi destek sayfası yayınladı.

Android için mobil uygulamalar ve Windows Alt Sistemi
Windows'ta mobil uygulamalarla ilgili sorunları giderme
Android için Windows Alt Sisteminde Erişilebilirlik
Android Alt Sistemi Ekran Okuyucu klavye kısayolları için Windows Alt Sistemi
Android ve Amazon Appstore için Windows Alt Sistemi ile Gizlilik
Microsoft Lisans Koşulları - Android için Microsoft Windows Alt Sistemi
Android geliştirici belgeleri için Windows Alt Siste

Android desteğinin Windows 11'in kararlı sürümlerine entegre edilmesi biraz zaman alacak. Microsoft bir program açıklamadı ancak desteğin 2021'in sonunda değil 2022'de entegre edilmesi muhtemel görünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.