Windows 11'i yeni sürümlere güncellemek yakında yeni cihazlarda daha hızlı olabilir

Windows 11'i yeni sürümlere güncellemek yakında yeni cihazlarda daha hızlı olabilir

Microsoft, 21 Temmuz'da Windows 11 için yeni Windows 11 cihazlarında güncelleme sürecini iyileştirmeye yönelik yeni işlevler içeren bir önizleme güncellemesi yayınladı.

KB5015882'nin içerdiği güncelleme işlevi, Windows 11 işletim sistemi için Ağustos toplu güncellemesinde yerini alacaktır. Önizleme güncellemeleri, test amacıyla veya ciddi sorunları çözmek için erken indirilip yüklenebilir. Genel olarak konuşursak, önizleme güncellemeleri çoğu Windows 11 cihazına yüklenmemelidir.

Geliştirilmiş Windows 11 güncellemesi

Microsoft, değişiklikleri destek web sitesinde listeler. Her iki açıklama da netlikten yoksundur, ancak daha sonra bunun hakkında daha fazla bilgi verilecektir.

  • Yeni! Cihazınız uygunsa, Windows'un ilk başlangıcında size daha yeni bir Windows 11 sürümüne güncelleme seçeneği sunar.
  • Yeni! İlk oturum açtığınızda kullanıma hazır deneyim (OOBE) sırasında uygun cihazların daha yeni bir Windows 11 sürümüne güncelleme seçeneği sunar. Daha yeni bir sürüme güncellemeyi seçerseniz güncelleme işlemi güncellemeden kısa bir süre sonra başlar cihaza kurulur.

Microsoft'un açıklamasına bakılırsa, güncelleme iyileştirmesi yalnızca işletim sisteminin ilk açılışında kullanıma hazır deneyim (OOBE) sırasında başlar. Cihazların Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir.

OOBE, işletim sisteminin ilk başlangıcında çalışır. Çoğu kullanıcı bunu işletim sisteminin gizlilik yapılandırmasını, dil, bölge ve klavye düzenlerini ve diğer özellikleri ayarlamayı içeren ilk kurulum deneyimiyle ilişkilendirir, ancak bundan daha fazlasıdır.

İşte burada belirsizleşiyor: Microsoft, bunun bir seçenek olduğunu ortaya koyuyor, ancak OOBE sırasında seçeneğin ne zaman görüntülendiğini açıklamaz. Yeni özelliğin belirli güncelleme türleriyle sınırlı olup olmadığı belli değil. Küçük güncellemeleri, toplu güncellemeleri veya yalnızca özellik güncellemelerini yüklemeyi önerir mi?

Bu yeni güncelleme davranışı için toplu güncellemeler en mantıklı seçim gibi görünüyor, ancak bu henüz Microsoft tarafından onaylanmadı.

Windows, güncellemeler için otomatik kontroller yapar ve kullanıcıları bunlar hakkında bilgilendirir. Yeni deneyim, kullanıcıların ilk çalıştırmada cihazlarında Windows 11 işletim sisteminin daha yeni bir sürümünü çalıştırma seçeneğine sahip olmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Kullanıcının, kullanıma hazır deneyimi sırasında güncellemelerin indirilmesini ve kurulmasını kabul etmesi koşuluyla, bu sistemlerde de kritik güvenlik güncellemelerinin kurulumunu hızlandırır.