Windows 11, Yıldönümü Güncellemesinde Vista Benzeri Bir Özellik Kazanabilir

Windows 11, Yıldönümü Güncellemesinde Vista Benzeri Bir Özellik Kazanabilir

Windows 11'in "Sun Valley 2" yıldönümü güncellemesi 22H2'de yeni özellikler kazanacak. İşte detaylar..

Microsoft, Windows 11'i güzel ve modern bir işletim sistemi yapmayı başardı. Ancak ilk Windows 11 yıldönümü güncellemesi, Microsoft'un son "güzel" işletim sisteminden çekici olmayan bir özellik içerebilir.

Gadget'lar, doğrudan masaüstünüze sabitlenen küçük widget'lardı. Başka bir deyişle, dağınıklığı azaltmak için bir menünün arkasına saklanan günümüzün Windows 11 widget'larının tam tersiydiler. Dahili kaynaklar artık Windows En Son'a Windows 11'in "Sun Valley 2" yıldönümü güncellemesi 22H2 sürümünde masaüstü widget desteği kazanacağını söylüyor.

windows-11-yildonumu-guncellemesinde-vista-benzeri-bir-ozellik-kazanabilir.jpg

Ek olarak Microsoft, tıpkı Windows Vista'nın Gadget'larında olduğu gibi, Windows 11 için üçüncü taraf widget desteğinin kilidini açabilir. Üçüncü taraf Gadget'ların Vista ve Windows 7'de büyük bir güvenlik riski olduğu düşünüldüğünde bu ilginç bir karardır; Gadget'ları rastgele forumlardan ve DeviantArt sayfalarından yükleyebilirsiniz, böylece kötü amaçlı yazılımlar için harika bir araç haline geldiler. (Tabii ki, Microsoft yapımı Gadget'lar bile bilgisayar korsanlarına karşı savunmasızdı, bu yüzden özellik öldü.)

Microsoft, herhangi bir güvenlik riskini azaltmak için Windows 11 uygulama mağazasında yalnızca "onaylı" üçüncü taraf pencere öğeleri sunabilir (yine de Microsoft Mağazasını tam olarak "güvenli" olarak adlandırmadım). Yine de kendimizi çok fazla aşmamalıyız. Geliştirilmiş pencere öğesi desteği yalnızca bir söylentidir; Microsoft tarafından onaylanmadı.

Ayrıca, Windows 11 yıldönümü güncellemesinin ne zaman geleceğinden de emin değiliz, ancak Başlat'a daha fazla uygulama veya öneri sabitleme seçeneği de dahil olmak üzere bir ton iyileştirme içerdiği söyleniyor. Değeri ne olursa olsun, Windows 11 Temmuz'da bir yaşına giriyor.