Windows 11, MacBook'lardaki Ses Göstergesine Benzeyen Bir Yenilik Üzerinde Çalışıyor

Windows 11, MacBook'lardaki Ses Göstergesine Benzeyen Bir Yenilik Üzerinde Çalışıyor

Microsoft, Windows 11'e MacBook'ların Sahip Olduğuna Çarpıcı Bir Benzerlik Taşıyan Yeni Donanım Göstergesi Flyouts Ekledi.

Microsoft, Windows 11 için, macOS aygıtlarında bulunabilenlere çok benzeyen yeni yeniden tasarlanmış donanım göstergesi açılır pencerelerini ekliyor.

Donanım göstergesi açılır pencereleri, farkında olmayan kişiler için, esasen, bir cihazın dışarıdan bir şeyle etkileşime girdiğini gösteren göstergeleri için teknik bir jargondur. Örneğin, bir dizüstü bilgisayarda ses düzeyi tuşuna bastığınızda ve Windows 10'da ekranın sol üst köşesinde küçük bir ses çubuğu belirdiğini hatırlıyor musunuz? Bu ses çubuğu, açılır pencerenizdir: donanımın etkileşime girdiğini ve dolayısıyla çalıştığını gösterir. Akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarların tam olarak en önemli tasarım yönü değiller, ancak donanım göstergesi açılır pencereleri, bir cihazın arayüzüne ve genel görünümüne ve hissine çok fazla kişilik katıyor. İşaretçilerin küçük tek tek karelerle ayarlandığı minimalist parlaklık sembolü, macOS cihazlarının dünyanın her yerindeki tüketiciler tarafından kullanılıyormuş gibi hissetmesini gerçekten dile getiren ikonik bir görünümdür. Flyout'ların bir cihazın genel estetiğiyle uyumlu olması gerekir.

Dokunmatik ekranlar için etkileşimli açılır pencereler ekleyen Windows 11 için, bu tür tasarım estetiğinin iyi uygulanabilmesi için dikkatlice düşünülmesi gerekir. Bunlar sadece kullanıcılar için ekrandaki semboller değil, aynı zamanda ses ve parlaklık gibi önemli faktörleri kontrol etmenin gerçek araçlarıdır. Bu bağlamda, yeni arayüz biraz eleştiri aldı. Kullanıcılar, artık ekranın orta alt kısmında çok ince bir çizgi olarak görünen yeni gösterge uçlarının dokunmatik ekranlar aracılığıyla etkileşime geçmenin zor olduğuna ve bu nedenle çok etkili olmadığına inanıyor. Kullanıcıların işaret ettiği bir diğer konu da, yeni açılır pencerelerin Windows'un daha önce gösterdiği herhangi bir tasarıma benzememesi dışında, benzedikleri şeyin büyük bir rakibin ürünü olduğudur.

Apple, arayüzüne benzer şekilde ince, minimalist uç noktalar ekledi ve bir süredir bunu yapıyor. Apple MacBook'lar dokunmatik ekranlar aracılığıyla kullanılmak üzere tasarlanmadığından, genel estetik orada daha iyi çalışır. Ayrıca görev çubuğundan biraz daha fazla mesafe vardır, bu nedenle kullanıcıların ses ayarlarını yapmaya çalışırken yanlışlıkla bir uygulamaya dokunmaya devam etmemesini sağlar. Genel olarak, gösterge uçuşları MacBook'larda hala biraz daha belirgin hissediyor.