Windows 11 kendi hızında büyümeye devam ediyor

Windows 11 kendi hızında büyümeye devam ediyor

Windows 11 kullanıcı payının büyüme hızı beklendiği gibi değil ve bu kesinlikle Microsoft'a ağır gelen bir şey. Ancak, bunu açıklayan ve orta vadeli beklentileri daha olumlu kılan nedenler var. Ve piyasaya sürülmesinden bu yana, neredeyse düz bir büyüme anlarından geçti ve rakamlar hala düşük olmasına rağmen şimdi biraz daha fazla çekiş kazanıyor gibi görünüyor.

Windows 11'in piyasaya sürüldüğünde bitmiş bir ürün gibi hissetmediğini birçok kez söylemiştik. Operasyon açısından değil çünkü bu açıdan bazı sorunlar dışında her şey yolunda gibi görünüyordu. Sorun şu ki, birçokları için bir işletim sisteminin yeni bir versiyonundan beklenen seviyeye ulaşamadı. Windows 11 yerine Windows 10.5 olarak adlandırılsaydı, birçok kişi bunu daha doğru bulurdu.

Redmond'da iyi not aldılar ve sonuç olarak, son birkaç ay içinde Windows 11'e zaten duyurulan kaç yeni özelliğin gelmeye başladığını gördük. En açık örnek Android uygulamalarını kullanma desteğinde bulunur, ancak biz Microsoft Store'daki iyileştirmeler ve DirectStorage'ın gelişi gibi başka hamleler de gördük. Geçen yılın Haziran ayı sunumunda duyurulan, ancak Windows 11'in ilk kullanıcılara gelişinde olan unsurlar henüz mevcut değildi.

Dahası, şimdi zaten gelenlerden değil, henüz geleceklerden bahsediyoruz. Bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, Windows 11 22H2'nin RTM sürümünün hazır olduğuna dair onay aldık ve işletim sistemine yapılan bu ilk büyük güncellemenin gelmesiyle Windows 11'in zaten hazır olacağına dair oldukça yaygın bir görüş var. ve atlamak için iyi bir zaman olduğu kanıtlandı.

Bu arada ve aylık Steam anketinin sonuçlarında da gördüğümüz gibi, Windows 11, bir önceki aya göre çok daha düşük bir oranda olduğu doğru olsa da, kullanıcı payında büyümeye devam ediyor. Ve Nisan'da büyüme %2.22 ise, Mayıs'ta %0.65 ile çeyreğin biraz üzerinde büyümek zorunda. %1'den az, oldukça mütevazı bir sıçrama, ancak yavaş yavaş artmaya devam ediyor.

Windows 11 22H2'nin gelmesi için artık çok uzun süre beklemek zorunda değiliz ve ilk birkaç hafta birçok kişi güncellemenin güvenli olduğunu doğrulamak için beklese de, o andan itibaren bu sayıların artmasını bekleyebiliriz. Microsoft, Windows 11'i piyasaya sürmeden önce 22H2 güncellemesindeki her şeyin hazır olmasını beklemeli miydi? Güzel soru, çünkü belki bu şekilde büyümesi çok daha hızlı olabilirdi. Ancak öte yandan, bu şekilde, geri bildirim almak ve sistemin birçok unsurunu cilalamak için neredeyse bir yılı oldu.